Yeni Zelanda'da


Başkenti Wellington olan bu Okyanusya ülkesi, büyüleyici doğasının yanı sıra oldukça ılıman bir ada iklimine, rahat ve stressiz bir yaşam temposuna ve güler yüzlü insanlara sahiptir. Yeni Zelanda her yıl dünyanın birçok ülkesinden turist gelmektedir. Son yıllarda ise ülke, hızla artan bir şekilde, İngilizce dil eğitimi almak isteyenleri misafir etmektedir. Yeni Zelanda’nın resmi dili İngilizce’dir. Oldukça kaliteli dil okullarına sahip olan ülkede bu okullar çoğunlukla Christchurch, Auckland ve Wellington şehirlerinde yoğunlaşmıştır. Dil eğitimi sektörünün bu ülkede son yıllarda gelişiyor olması nedeniyle okul ücretleri Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelere kıyasla daha düşüktür. Bunun yanı sıra aile yanında konaklama, yurtta kalma ve daire kiralama gibi konaklama seçenekleri çok daha karşılanabilir düzeydedir. Bunun yanı sıra öğrencinin katıldığı programın süresine bağlı olarak sınırlı çalışma imkanı da bulunmaktadır. Yeni Zelanda öğrenci vizesi almak Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya kıyasla daha rahattır ve vize süreci daha sorunsuz yaşanmaktadır.

Yeni Zelanda’daki İnghilizce dil okullarında, bir çok ülkede olduğu gibi çeşitli İngilizce programları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

-Genel İngilizce Programları

-Yoğun İngilizce Programları

-İş İngilizcesi Programları

-English Plus Programları

-Sınav Hazırlık Kursları

-Yöneticilere Yönelik Programlar

-Kombine Kurslar

-Home Tuition Programları

Yeni Zelanda’ya dil eğitimi için giden öğrenciler orada geçirdikleri zamanın başlarında ülkenin halkı tarafından konuşulan İngilizce’yi anlamakta geçici bir güçlük yaşayabilirler. Avustralya aksanı ile büyük benzerlikler taşımasına karşın bu ülkenin kendi özgü bir aksanı vardır. İlk başlarda zorluk çekebilecek olan öğrenciler kısa süre içinde bu duruma alışarak sorunsuz bir şekilde iletişim kurabildiklerini göreceklerdir.

Christchurch:

Ülkenin en büyük 3. şehri olan Christchurh Güney Adası’nda bulunmaktadır. Yeni Zelanda’nın İngilizce dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerinden biri olan Christchurch’ün nüfusunun %90’ına yakınını Avrupa kökenliler, geri kalanını ise Pasifik Adaları, Asya ve Afrika kökenliler oluşturmaktadır. Oldukça canlı olan bu şehirde Hagley park, Christchurch Botanic Centre, Court Theatre, CBS Canterbury Arena ve Christchurch Music Centre ziyaret edilmesi gereken yerlerden sadece bazılarıdır. Şehir merkezinde bile binaların 7 kattan daha yüksek olmasına izin verilmeyen Christchurch İngilizce öğrenmek isteyenleri beklemektedir.

Auckland:

Kuzey Adası’nda bulunan Auckland, 1,4 milyon nüfusu ile Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri olmasının yanı sıra ülkedeki tüm nüfusun %32’sine sahiptir. Yakın zamanda yapılan birçok “Dünyanın En Yaşanılır Şehirleri” sıralamasında ilk 10’a girmeyi başarmış olan şehirde genel olarak ılıman okyanus iklimi hakimdir. Nüfusunun önemli bir kısmı Avrupa, özellikle İngiliz kökenlilereden oluşan Auckland’ın belki de en önemli özelliği halkın denizciliğe olan tutkusudur. Her üç aileden birinin bir tekne sahibi olduğu şehir aynı zamanda 135.000’den fazla tekne, yat ve yelkenli ile tüm dünyada limanlarında en çok deniz taşıtı bulunduran şehirdir.

Wellington:

Yeni Zelanda’nın başkenti ve en kalabalık 2. şehri olan Wellington Kuzey Adası’nın güney ucunda bulunmaktadır. Toplamda yaklaşık 200.000 kişilik bir nüfusa sahip olan şehrin çevresinde Lower Hutt, Upper Hutt, Porirua isimli 3 küçük şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerin insanlarının önemli bir kısmının da Wellington’da çalıştığı düşünüldüğünde bu rakam 400.000’e çıkmaktadır. Ilıman bir deniz iklimine sahip olan şehirde çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar nadir görülmektedir. Yeni zelanda’nın tarih ve klültürünü anlatan bir çok esere ev sahipliği yapan Te Papa Müzesi, Museum of Wellington City & Sea,Wellington City Art Gallery ve National Library of New Zealand görülmesi gereken yerlerdendir. Hareketli bir kültürel hayata sahip olan şehir her yıl düzenlenen New Zealand International Arts Festival, New Zealand Fringe Festival, The Wellington Folk Festival, Artsplash Featival ve New Zealand International Comedy Festival ile çevre bölgelerden birçok kişiyi bu kültürel hareketliliğe dahil etmektedir. Bunun yanı sıra Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi, King Kong ve Avatar gibi filmlerin bazı kısımları Wellington ve yakın çevresindeki doğal alanlarda çekilmiştir. Bu da şehre ve çevresine olan turistik ilgiye katkıda bulunmaktadır. Diğer görsel sanatlarda da önemli birikim sahibi şehirde Bats Theatre, Downstage Theatre ve National Maori Theatre Company gibi tiyatrolar uzun süredir hizmet vermektedir.

Ilıman iklimi, nefes kesici doğası, konuksever halkı, uygun yaşam koşulları ve stressiz hata tarzı ile Yeni Zelanda her geçen yıl dil eğitimi almak isteyen daha çok kişiyi kıyılarına çekmektedir. Siz de bu fırsattan yararlanmak ve sıra dışı bir dil eğitimi tecrübesi yaşamak istiyorsanız UED üyesi yurtdıı eğitim danışmanlığı firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.