Güney Afrika'da


Güney Afrika Kıtası'nın en güney ucunda bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin batısında Atlantik Okyanusu ve doğusunda ise Hint Okyanusu bulunmaktadır. Bu durum, hem ülkede ılıman bir iklimin yaşanmasının hem de ülkenin biyolojik çeşitliğinin fazla olmasının önemli nedenlerinden biridir.

70 kadar farklı uluslararası havayolunun direkt uçuş yaptıgı Güney Afrika Cumhuriyeti'ne Türk Hava Yolları da uçmaktadır. THY'nin iki önemli merkez Cape Town ve Johannesburg'a direkt uçuşları mevcuttur. Özellikle Johannesburg'ta bulunan havaalanı oldukça büyüktür ve tüm Afrika'daki en modern havaalanı olduğu söylenebilir.

Neden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dil eğitimi?

Farklı pekçok kültüre ev sahipliği yapan Güney Afrika Cumhuriyeti'nde onlarca da farklı yerel dil konuşulmaktadır. Bu dillerin 11 tanesi resmi olarak tanınmakla beraber, resmi dil İngilizcedir ve her yerde İngilizce konuşan birinin bulunması gayet doğaldır. Bu sebeple Güney Afrika Cumhuriyeti, son yıllarda pekçok uluslararası öğrencinin İngilizce eğitimi için tercih ettiği ülkelerdendir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bir diğer artısı ise mükemmel iklimidir. Sanılanın aksine çok sıcak bir ülke değildir. Örneğin Cape Town'da yaz ayı ortama sıcaklığı 20, kışın ise 13,6 derecedir. Ülke Güney yarım kürede yer aldığı için mevsimler ülkemize göre ters şekillenmekte, Kasım ve Şubat ayları arasında yaz yaşanmaktadır. Özellikle kış aylarında güneşi görmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçim olacaktır. Zira Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ortalama günlük güneş alma süresi 8,5 saattir ki bu Londra'da sadece 3,8 saattir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin öne çıkan artılarından biri oldukça ekonomik olmasıdır. Gerek dil okullarının ücretleri gerekse konaklama ve yaşam giderleri, anadili İngilizce olan ve İngilizce eğitimi konusunda dünyada söz sahibi olan diğer ülkelere göre daha düşüktür.

Güney Afrika Cumhuriyeti, uluslararası öğrenciler tarafından İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmakla beraber, Türk öğrencileri henüz bu ülkeye çok fazla ilgi göstermemektedir. Bunun temel nedeni bu ülke hakkındaki bilgi eksikliği ve önyargılı düşünceler olsa bile bu durum bu ülkede daha az Türk öğrenci olması sonucunu doğurmaktadır ki bu da yurtdışı tecrübesini tam anlamı ile yaşamak ve mümkün olduğunca çok İngilizce konuşmak isteyen öğrenciler için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Dil Okulları ve Eğitim Programları

Dil okulları daha çok başkent Cape Town ve ülkenin ikinci önemli kenti olan Johannesburg'ta bulunmaktadır. Bu iki şehir sadece Güney Afrika Cumhuriyeti'nin değil, tüm Afrika Kıtası'nın en büyük nüfusa sahip iki şehridir. Her iki şehir de dünyanın en büyük 40 metropolü arasında kabul edilmektedir.

Özellikle Cape Town, birçok uluslararası dil okulunun şubelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında her iki şehirde de daha küçük ve yerel dil okulları da bulmak mümkündür. Bu iki şehrin ortak özelliklerinden diğerleri ise ülkenin en modern şehirleri olmaları ve yoğunlukla beyaz nüfusa ev sahipliği yapmalarıdır.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 30 kadar dil okulu bulunmaktadır. Bununla beraber, bu ülkede dil eğitimi alacak öğrencilerin EduSA-Education South Africa üyesi okulları seçmesi yararlı olacaktır. Zira daha önceden ELTASA olarak bilinen bu kurum, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bulunan dil okullarını bir araya getiren ulusal dernektir ve bu okulları denetleyerek akredite etmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bulunan dil okullarında katılabileceğiniz İngilizce dil eğitimi programlarından bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

-Genel İngilizce programları

-Yarı Yoğun & Yoğun İngilizce programları

-Bire Bir İngilizce programları

-Akademik Yıl programları

-Üniversite Hazırlık (Foundation) programları

-İngilizce + (English Plus) programları

-İş İngilizcesi programları

-Gruplar için özel programlar

-Yöneticilere Yönelik programlar

-Staj (Work Experience/Internship) programları

-Sınav hazırlık kursları

İngilizce Öğretmenlerine yönelik programlar

Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki okulların hemen hepsi tarafından hem yurtta hem de aile yanında konaklama seçeneği sunulmaktadır. Birçok okul farklı konaklama alternatifleri de sunar. Ülkedeki okullar zengin olarak kabul edilebilecek aktivite programlarına da sahiptir. İngilizce eğitimi için tercih edebileceğiniz diğer ülkelerden farklı olarak ülkenin eşsiz coğrafi yapısı nedeni ile Safari tarzı kısa doğa gezileri, ülkede bulunan pek çok dil okulunun sunduğu sosyal aktivitelerden biridir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Türk öğrencilere sunduğu en büyük artı ise hiç şüpsesiz vize uygulamalarından kaynaklanıyor. Zira Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 1 aya kadar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmiyor. Bir aydan üç aya kadar eğitim alacak öğrenciler, turist vizesi ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gidebilirken, daha uzun süreli programlara başvuracak öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekiyor.

Tüm vize başvuruları, Ankara'da bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır. Bu konuda UED üyesi eğitim danışmanlığı firmaları, öğrencilerine yardımcı olabilmekte ve vize başvurularını takip edebilmektedirler. Bununla beraber vize prosedürü oldukça basittir ve diğer birçok ülke ile karşılaştırıldığında vize almak oldukça kolaydır. Sadece bu nedenden ötürü bile, gerek ülkemizden gerekse birçok farklı ülkeden uluslararası öğrenciler, İngilizce eğitimi için Güney Afrika Cumhuriyeti'ni tercih etmektedir.

Siz de, yurtdışı eğitim tecrübesinden mutlu ayrılmış olan bu öğrencilerden biri olmak isterseniz, UED üyesi eğitim danışmanlığı firmalarına başvurabilirsiniz.