İrlanda'da İngilizce


İrlanda Cumhuriyeti, Büyük Britanya Adası olarak adlandırılan ve İngiltere ile beraber Galler ve İskoçya' ya da ev sahipliği yapan adanın batısında bulunan ve nispeten daha küçük olan İrlanda adasındadır. Bu ada topraklarının güneyde kalan yaklaşık yüzde seksenlik kısmı yazımıza konu olan İrlanda Cumhuriyeti' ni, kuzeyde kalan yaklaşık yüzde yirmilik kısmı ise konumuzla pek de alakası olmayan ve Birleşik Krallık’ a bağlı Kuzey İrlanda'yı meydana getirmektedir.

1949’ dan beri bağımsız bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti' nin nüfusu sadece dört milyon kadardır ve nüfusun çoğunluğu ülkenin batı kesimlerinde bulunmaktadır. En yüksek noktası 1000 metre civarında olan İrlanda, boydan boya yeşil alanlarla doludur ve beş-altı saatlik bir araba yolculuğu ile ülkenin en doğusundan en batısına ulaşmak mümkündür.

Gerek Türk Havayolları gerekse İrlanda' nın ulusal havayolu olan AerLungus' un Türkiye' den İrlada Cumhuriyeti' ne direk uçuşları bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin pekçok şehrinin yanısıra, özellikle başkent Dublin' den İngiltere' ye ulaşım çok kolaydır ve gerek uçak gerekse feribot yolu ile ulaşım mümkündür.

Neden İrlanda' da dil eğitimi?

İrlanda' nın resmi dili İngilizce ve İrlandaca' dır. İstinasız tüm İrlanda vatandaşları İngilizce konuşmaktadır. Sanılanın aksine aksansız ve mükemmele yakın İngilizce konuşan İrlanda halkı, özellikle aile kurumuna verdiği önem ile dünyanın her yanından genç öğrencilere huzurlu bir ortam sunmaktadır.

İngilizce öğrenmek için en iyi seçeneklerden bir tanesi olarak ön plana çıkan İrlanda’ nın şu an en büyük avantajı, çok az sayıda Türk öğrenci olması sebebi ile bir Türk öğrenciye rastlama şansınızın çok düşük olmasıdır. Şu an özellikle İngiltere ve Amerika’ nın belli şehirlerinde ve özellikle yaz döneminde dil okuluna gitmiş olan öğrencilerin en büyük sıkıntısı, çok fazla Türk öğrenciyle karşılaşabilmek ve ister istemez yeterince pratik yapamadan Türkiye’ye dönmek olabilmektedir. Özellikle İngiltere’ nin kimi şehirlerinde bulunan bazı dil okullarının sınıf mevcutlarının neredeyse yarısını, özellikle yaz döneminde, Türk öğrenciler oluşturabilmektedir.

Eğer yabancı dil öğrenmek ve pratik yapabilmek amacıyla yurtdışında bulunuyorsanız bu durum gerçekten can sıkıcı olabilmektedir. Çünkü yurtdışında bulunarak yabancısı olduğunuz bir kültür ile başka bir dili tanıma ve öğrenme çabası verirken bu durum dikkatinizi dağıtan ve yabancı dil pratiği anlamında kendinizi geliştirmenizi engelleyen bir faktör olabilir. Dolayısıyla tercihinizi daha az bilinen ülkelerden ve şehirlerden yana kullanmak her zaman daha mantıklı bir seçim olacaktır. Üstelik bu ülke ve şehirlerin daha az bilinmesi hem maliyetlerin düşmesi hem de öğrenciye daha çok bireysel ilgi gösterilmesi gibi farklı pozitif sonuçlar da doğurabilmektedir.

Şu an herhangi bir üniversitenin, herhangi bir bölümünde eğitiminize devam ediyorsanız, İrlanda’ nın Türk üniversite öğrencilerine, 90 güne kadar olan dil eğitimleri için sunduğu özel vize uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu konuda daha geniş bilgi için UED üyesi eğitim danışmanlığı frimaları ile irtibata geçebilirsiniz.

Dil okulları ve Eğitim Programları

İrlanda' nın herhangi bir bölgesinde kaliteli bir dil okulu bulmak mümkündür. Bununla beraber ülkedeki dil okulları daha çok ülkenin başkenti olan Dublin ile diğer önemli merkezler olan Cork, Galway ve Limerick' te bulunmaktadır. Bu okulların önemli bir kısmı, MEI-Marketing English in Ireland isimli İrlanda Dil Okulları birliğinin üyesidir.

Sizlere yukarıda bahsettiğimiz vize uygulamasından yararlanabilmek için, öğrencinin MEI üyesi bir okuldan kabul almış olması gerekmektedir. MEI üyesi tüm okullar, ülkenin milli eğitim bakanlığı olarak kabul edebileceğimiz, Irish Department of Education tarafından akredite edilmiş okullardır.

Bu okullarda katılabileceğiniz programlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

-Genel İngilizce programları

-Yoğun İngilizce programları

-Akademik Yıl programları

-Foundation programları

-English Plus programları

-İş İngilizcesi programları

-Home Tuition programları

-Yöneticilere Yönelik programlar

-Lise Hazırlık&Lise Yerleştirme programları

-Sınav hazırlık kursları

-Kombine kurslar

-Öğretmenlere özel sertifika programları

İrlanda Vizesi

Resmi para biriminin Euro olması ve Birleşik Krallık ile komşu olması sebebi ile birçok insan, İrlanda' ya Schengen ya da İngiltere Vizesi ile gidilebilindiğini sanmaktadır. Ancak sanılanın aksine İrlanda ne Schengen Vizesini ne de Birleşik Krallık vizesini kabul etmemektedir. Bağımsız bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti, kendi vize rejimini uygulamaktadır.

İrlanda, özellikle Türk üniversite öğrencilerine özel olacak şekilde 2011 yılı içerisinde başlatılan pilot proje ile vize işlemlerinde eskiye oranla çok büyük kolaylık sağlayarak Türk öğrencileri için cazibesini arttırmıştır. Geçtiğimiz seneye kadar özellikle uzun ve detaylı vize işlemleri sebebiyle pek tercih edilmeyen İrlanda, 2011 yaz döneminde ilk Türk öğrencilerini almaya başlamıştır.