Family Programları


Öğrenmenin yaşı olmadığını düşünen bir çok anne baba çocukları ile birlikte yabancı dil programlarına büyük ilgi göstermektedir. Çocuklar kendi yaşıtları ile birlikte yaz programına katılırken, aileler de isteğe bağlı olarak yetişkin kurslarında dil eğitimi alabilirler. Dil eğitimi programlarına katılmak istemeyen ebeveynler ise, bazı okullarda çocuklarıyla beraber gezilere katılabilmektedir.

Aile programları; İngiltere başta olmak üzere Amerika, Kanada, Avustralya ve Malta gibi birçok ülkede, pekçok farklı okul tarafından sunulmaktadır. Genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde sunulan programlar popüler olmakla beraber, diğer dillerin konuşulduğu ülkelerdeki programlar da her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir.

Öğrencilerin çeşitli yaş gruplarına ayrıldığı programlar, genellikle 2 – 10 hafta arası sürmektedir. Bu yaş gruplarının belirlenmesi okula ve programa göre farklılık göstermektedir. Öğrenciler genel olarak 3-9, 10-13 ve 14 -17 gibi yaş gruplarına ayrılarak eğitim görmektedir.

Programlar, haftada 20 ders dil eğitimini içermekte ve dersler sabah ya da öğleden sonra olarak ayrılmaktadır. Programların temel amacı, öğrencilerin İngilizce becerilerini çeşitli eğlenceli aktiviteler ile geliştirmektir. Okulların birçoğunda, dersler sonrasında çeşitli geziler ile sosyal ve sportif aktiviteler düzenlenmektedir. Eğitim alacak yetişkinler ise haftalık 20, 25 ya da 30 derslik programlara da katılabilmektedir.

Birçok okulda ebeveynler ve çocuklarının eğitim aldıkları okul binaları farklı olmakla beraber binalar genellikle birbirine yakındır. Çocukların programı çoğunlukla yetişkinlerin programından daha erken başlamakta ve ebeveynler çocuklarını okula bırakabilmektedir. Bazı okullar, öğrencilerin konakladığı yurt ya da ailelerden, eğitim verilen kampüslere servis sunmaktadır. Aynı şekilde çocukların programı daha geç bitmekte ve yetişkinler çocuklarını okuldan alabilmektedir.

Aile programlarına katılan yetişkinler için sunulan konaklama alternatifleri, katılımcıların çocukları ile beraber kalabilecekleri şekilde düzenlenmektedir.

Katılımcılar çocukları ile beraber aile yanında, otelde, stüdyo dairede veya yurtta konaklayabilmektedirler. Bu seçenekler içerisinde katılımcılar, tercihlerine göre yemekli/yemeksiz konaklayabilmektedir.