Teacher Training Programları


Anadili İngilizce olmayan, ancak İngilizce Öğretmeni olan kişiler için özel tasarlanmış programlardır.

CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages)

CELTA, İngilizce öğretmen adaylarına ya da kısa süreli deneyime sahip İngilizce öğretmenlerine yönelik olup, çok tercih edilen mesleki sertifika programlarından biridir. Her sene 10.000’den fazla kişi İngilizce öğretimi alanında dünyaya açılmak için CELTA’yı tercih etmektedir.

CELTA, Cambridge Üniversitesi’ne bağlı ve Avrupa’nın en geniş eğitim değerlendirme organizasyonu olan Cambridge ESOL onaylı bir sertifika olması itibariyle uluslararası tanınırlığı yüksek olan bir programdır. CELTA programları Cambridge ESOL tarafından belirlenmiş esaslar temelinde, yetkili özel kurumlar tarafından tasarlanır. 54 ülkede toplam 280’den fazla onaylı kurum bulunmaktadır ve bu kurumlar her yıl yaklaşık olarak 900 CELTA kursu sunmaktadırlar.

Katılımcılar, etkili öğretme esaslarını öğrenirken, uygulamalı eğitim alma fırsatı bularak yetişkinlere yönelik İngilizce öğretme becerilerini geliştirirler. Program süresince performanslarına göre değerlendirilen katılımcılar kurs sonunda herhangi bir sınava tabi değillerdir. Katılımcı, kurs sonunda 2 ayrı dil seviyesinde toplam 6 saat ders verir ve performansı değerlendirilir. Ayrıca yetişkin eğitimi, İngilizce dil sistemi, dil becerileri ve sınıf öğretmenliği olmak üzere toplam 4 ayrı konuda yazılı rapor hazırlar.

CELTA programı 4 yada 5 haftalık tam zamanlı olarak yada daha uzun sürelerle yarı zamanlı olarak alınabilir. Programa katılım için İngilizce seviyesinin C1/C2 (High Advanced/ Proficiency) olması gerekmektedir. İngiltere’de sunulan CELTA Programları için eğitim ücreti 1000 – 1400 Sterlin aralığındadır.

DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages)

Alanında tanınırlığı yüksek, en popüler programlarından biri olan DELTA, deneyimli İngilizce öğretmenlerinin kariyerlerinde ilerleme sağlamaları için tasarlanmış bir programdır. Program, en az bir yıllık mesleki deneyimi olan öğretmenler için uygundur ve katılımcının İngilizce seviyesinin C2 (Proficiency) olması gereklidir.

Program her biri 20 kredi olan toplam 3 modülden oluşur. Birinci modül; dili anlama, metodoloji ve öğretme kaynakları üzerinedir. Modül bitiminde yazılması zorunlu iki adet kompozisyon değerlendirilir. İkinci modül; mesleki yöntemleri geliştirme üzerinedir ve kurs çalışmaları, sınıf içi gözlemleri, kompozisyonlardan oluşan portfolyo değerlendirilir. Üçüncü modül ise yöntem geliştirme ve ELT üzerine uzmanlık ya da Öğretim Yönetimi üzerinedir ve hazırlanan yazılı rapor değerlendirilir.

Program farklı kurumlar tarafından sunulur ve süresi 8 haftadır. İngiltere’de sunulan DELTA Programları’nın eğitim ücreti 2400 – 2700 Sterlin aralığındadır.

CertTESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages)

CertTESOL, içerik ve uluslararası geçerlilik konusunda CELTA ile paralel bir konumda olup, öğretmen adayları ya da kısa süreli öğretmenlik deneyimine sahip katılımcılara, İngilizce’yi öğretme konusunda temel bilgi ve becerileri kazandırma odaklı bir programdır. CertTESOL programı dünyanın en eski sınav kurulu olan Trinity College London tarafından onaylıdır.

Program, toplamda 130 saatlik ve 5 üniteden oluşan bir müfredat içerir. 1, 2, 3 ve 5. ünite sonuçları eğitmenler tarafından değerlendirilir ve her kursun sonunda Trinity College yetkilileri tarafından kontrol edilir. Ünite 4 sonucu ise Trinity College moderatörü tarafından değerlendirilir.

Katılımcı, program dahilinde toplam 6 saat ders verir. Program süresince birçok kompozisyon ve proje hazırlar ve Trinity College yetkilisi ile mülakat yapar. 5. ünite ise katılımcının ilk defa yabancı bir dili öğrenecek olan bir öğrencinin bakış açısını tecrübe etmesi için tasarlanmıştır. Katılımcı, sınıf yönetimi ve öğretme metotlarıyla ilgili püf noktaları farklı bir bakış açısından analiz etme fırsatı yakalar. Katılımcılar, kurs sonunda genel bir sınava tabi değillerdir ve eğitim süresindeki performansına göre değerlendirilirler.

CertTESOL programı ağırlıklı İngiltere’de olmak üzere dünya çapında 100 kadar yetkili kurum tarafından sunulmaktadır. Eğitim, tam zamanlı olarak minimum 4 hafta ya da yarı zamanlı olarak daha uzun sürede alınabilir.

Programa katılım için, eğitimi sunan kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte, İngilizce seviyesinin minimum B2 (Upper-Intermediate) olması gerekmektedir. Eğitim ücretleri 1000 – 1400 Sterlin aralığındadır.

DipTESOL (Licentiate of Trinity College London Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages)

DipTESOL programı uluslararası saygınlığa sahip bir diploma programıdır. Kariyerlerinde ilerleme sağlamak isteyen, en az 2 yıl tam zamanlı öğretmenlik deneyimine sahip İngilizce öğretmenlerinin beceri ve bilgilerini geliştirmeye yönelik bir programdır.

Adaylar 4 ünite üzerinden değerlendirilir. Birinci ünite sonunda katılımcı ‘Öğrenme ve Öğretme’ ve ‘Profesyonel Gelişim’ alanlarında toplamda 3 saatlik bir sınava girer ve Trinity Sınav Konseyi tarafından değerlendirilir. İkinci ünitenin sonunda katılımcı sınıf içi gözlemleri, kendi öğretme becerilerinin gelişimi ile ilgili tuttuğu rapor ve bağımsız bir araştırma projesini içeren bir portfolyo sunar, sözkonusu portfolyo eğitimi sunan kurum tarafından değerlendirilir. Üçüncü ünitenin sonunda ise katılımcının yine Trinity yetkilileri tarafından değerlendirilen 30 dakikalık bir konuşma hazırlaması gerekir. Son ünitede ise katılımcı 5 saat ders verir ve hem kurum hem de Trinity yetkilileri tarafından değerlendirilir.

DipTESOL Programına katılabilmek için İngilizce seviyesinin C2 (Profeciency) olması gereklidir. Farklı kurumlar tarafından sunulan programın tam zamanlı eğitim süresi 10 – 12 hafta arasında değişir. Eğitim ücretleri 2000 – 2300 Sterlin aralığındadır.

Takviye Kursları (Refresher Courses)

Bir süredir öğretmenlik yapan ve belli konularda bilgi güncellemesi yapmak isteyen öğretmenlere yönelik 2-4 hafta süreli kurslardır. Program başlangıç tarihleri genellikle sömestr ve yaz dönemlerine denk gelir. İngilizce seviye şartı ‘Intermediate’ ile ‘Advanced’ arasında değişiklik gösterir. Farklı kurumlar tarafından çeşitli konular üzerine eğitim programları olabilmektedir. Örneğin; İş İngilizcesi öğretmenliği, Dil Geliştirme ve Öğretme Becerileri, İngilizce Eğitimi Teorisi ve Pratiğinde Güncel Akımlar, İlköğretim veya lisede İngilizce öğretmenliği yapanlara yönelik pedagojik bilgilerini ve eğitim metotlarını geliştirmeye yönelik kurslar, İngilizce öğretiminde teknolojinin aktif kullanımı, İngiliz Kültürü gibi konularda eğitimler sunulmaktadır. Program ücretleri 400 – 1000 Sterlin aralığındadır.

Her ne kadar bu eğitimler ülkemizde mesleki açıdan zorunlu olmasa da birçok özel eğitim kurumu, bu tür sertifikalara sahip İngilizce öğretmenlerini tercih etmektedir. Ayrıca yurtdışında öğretmenlik yapmak isteyen İngilizce öğretmenlerinin bu tür sertifikaları almaları gerekmektedir.

Avrupa Birliği tarafından sunulan Comenius ve Grundtvig programları ile Türk öğretmenler İngiltere, Malta ve İrlanda'daki Teacher Training Programları'na, tüm masrafları Avrupa Birliği tarafından karşılanarak katılabilmektedirler. İngilizce öğretmenleri, UED üyesi eğitim danışmanlığı firmaları aracılığı ile bu programlara kayıt yaptırıp Avrupa Birliği'nin sunduğu bu olanaktan yararlanmak için Ulusal Ajans'a başvurabilirler.