Burs Veren Kimi Kuruluşlar


Burslar ile ilgili adayların da dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunların başında bursun güvenilirliği gelmektedir.

Özellikle internet ortamında rastlanılan burs ilanları iyi araştırılmalı ve değerlendirilmelidir.

Bunun yanında ülkemizde pekçok köklü kuruluş da burs vermektedir. Bu kuruluşlardan yurtdışında eğitim için burs verenlerden bazıları:

FULLBRIGHT Komisyonu, British Council, Rotary International, TUBİTAK, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, İstanbul Ticaret Borsası Vakfı, İstanbul Ticaret Odası Vakfı, Koç Vakfı, Sağlık ve Eğitim Vakfı, Nejat Eczacıbaşı Vakfı, Finans Vakfı, Galatasaray Egitim Vakfı...

Gene WHO-Dünya sağlık Örgütü, Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Perlamentosu Eğitim Komisyonu, Birleşmiş Milletler (ve Birleşmiş Milletlere bağlı, UNESCO, UNICEF, UNFPA, UNHCR gibi alt kurumlar) ILO-Uluslararası Çalışma Örgütü, IMF, Atom Enerjisi Kurumu, NATO, OECD gibi onlarca uluslararası kurum da uluslararası öğrencilere burs vermektedirler.

Bu bursların haricinde birçok ülke MEB ve Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyonlu olarak çeşitli alanlarda burslar vermektedir. Bu burslar ile ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı´nın web sitesinden takip edebilirsiniz. Gene YÖK, yurtdışında doktora eğitimi alacak adaylara burs sunmaktadır.

Ayrıca her aday, başvurduğu bursun koşullarını ve kapsamını, hangi durumlarda bursun kesilebileceğini iyice öğrenmelidir. Bilgi eksikliği ya da yanlış bilgilendirme sonucu bursun kesilmesi, eğitimini buna bağlamış öğrencilerin eğitim planlarının yarıda kesilmesine yol açabilir. Yine gerek burs bulabilmenin gerekse burslar ile ilgili işlemlerin oldukça zaman aldığı unutulmamalı, üniversite başvurularından en az 1 sene önce burs araştırması için çalışmaya başlanmalıdır.

Yurtdışında burslar konusunda UED Üyesi eğitim danışmanlığı firmaları ile de temasa geçebilirsiniz. Üyelerimiz size kendileri burs sunamaz ya da burs bulmayı garanti edemez. Bununla beraber temsilciliklerini yaptıkları yurtdışı eğitim kurumlarının sundukları burslar, bu bursların koşulları, adayların hangi bursları hedeflemesinin daha gerçekçi olup olmayacağı gibi konularda adayı bilgilendirip yönlendirmekte, burslar ve gerekli başvuru dosyasının hazırlanması konusunda da danışmalık yoluyla adaylara yardımcı olmaktadırlar.