Malta'da İngilizce


Yurtdışında eğitim alacak Türk öğrenciler de son yıllarda İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi opsiyonların yanında Malta’daki okullara da ilgi gösteriyor. Peki nedir Malta’yı bu kadar cazip hale getiren? Bu eşsiz Akdeniz ülkesini diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir ? Neden dil eğitimi için Malta tercih edilmektedir?

Dilerseniz bu konulara girmeden öncelikle Malta’nın yakın tarihine bir göz atalım ve Malta’daki İngilizce eğitiminin nerelere dayandığını birlikte görelim.

Malta Hakkında Ansiklopedik Ama Sıkıcı Olmayan Bilgiler

Malta, Güney Avrupa’da Sicilya Adası’nın altında Malta, Gozo ve bu iki adanın arasında yer alan Comino Adası ile beraber 3 adadan meydana gelmektedir. Malta adası 237 km2, Gozo adası adası 68 km2 ve Comino 2 km2 alan kaplamaktadır. Ülkenin başkenti Valetta’dır.

Tarihi açısından Akdeniz’de ticaretin başlaması ve Malta’nın da Akdeniz’in kalbinde yeralması sebebi ile sırasıyla Fenike, Kartaca, Roma, Bizans, Arap, İspanyol, Fransız ve İngiliz gibi bir çok medeniyetin istilasına maruz kalmış ve farklı ülkelerin yönetimine girmiştir. Rodos’da bulunan şovalyeler 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’u fethetmesinin ardından Malta’ya yerleşmişlerdir. Bu sebeple Malta Şovalyeleri olarak bilinmeye başlamışlardır. Şovalyeler Sarayı’nda ve St.John Katedrali’nde dönemin ünlü ressamı Caravaggio’ya ait eserleri bolca görmek mümkündür. 1974’te Cumhuriyet ile yönetilmeye başlayan Malta’ya son hakim olanların İngilizler olması nedeniyle trafik, hukuk ve eğitim sisteminde İngiliz kültürünün izlerini görmek mümkündür. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Ülkedeki hemen herkes kendi yerel dilleri olan Maltese (Maltaca) ve İngilizce konuşmaktadır. Bunun yanında halkın buyuk bölümü İtalyanca da bilmektedir. Ülkede 2008 yılına kadar Malta Lirası kullanılırken 2008 yılı sonrasında ise Euro (€) kullanılmaya başlanmıştır.

Malta’da dağ ve akarsu olmamakla beraber, 137 km uzunluğunda eşsiz bir sahil bulunmaktadır. Dünya’nın en korunaklı doğal limanıdır. Sıcaklık kış aylarında en düşük 15 derece olmakla beraber yaz aylarında 30 derece ve üzerindedir. Malta mutfağı, İngiliz, İtalyan, Arap, İspanyol ve Sicilya mutfaklarından fazlasıyla etkilenmiştir. Nufüs yaklaşık 450.000’dir. Özellikle yaz aylarında nufüs büyük artış göstermektedir. Bunun sebebi gerek turistik geziler gerek eğitim almak için diğer ülkelerden gelen öğrenci topluluklarıdır. Türkiye’den uçakla sadece 3 saat uzaklıktadır. Türkiye ile arasında -1 saatlik fark bulunmaktadır.

Maltalılar, İngilizlerin etkisi altında geçirdiği yıllar boyunca sadece günlük yaşam tarzı, trafik, hukuk gibi konularla sınırlı kalmayıp aynı zamanda İngilizceyi de benimsemişlerdir. Halkın hemen hepsi çok iyi derecede İngilizce konuşmaktadır. Bu sebeple Malta’daki yerel okulların yanısıra, dünyada dil eğitimi konusunda söz sahibi olan onlarca zincir okul da burada şube açarak İngilizce eğitim vermeye başlamıştır.

Malta’da İngilizce Eğitimi : Hem Tatil, Hem Eğitim!

1996 yılından bu yana Malta dünyada İngilizce eğitim için öne çıkan ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında nüfusun büyük bir bölümünü dil eğitimi için gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Malta’da 30'un üzerinde dilokulu bulunmaktadır. Her yıl 25.000’den fazla öğrenci dil eğitimi için Malta’yı tercih etmektedir. Tüm dil okulları Malta Eğitim Bakanlığı denetimindedir. Ayrıca 17 adet Malta okulu FELTOM (Federation of English Language Teaching in Malta and Gozo) tarafından akreditedir.

Malta Dil Okullarındaki Programlar

Malta’da bahsetmiş olduğumuz 30’un üzerindeki dil okulunda hemen hemen aynı programlarda eğitim verilmektedir. Bunları sıralayacak olursak ;

-Genel İngilizce

-Yoğun İngilizce

-Sınavlara yönelik kurslar (TOEFL & IELTS)

-Bire bir (One to One) kursları

-İş İngilizcesi (Business English)

-Mesleklere yönelik kurslar

-Mesleki İngilizce programları

-Üniversite Hazırlık Programları (Foundation)

Yukarıda bahsi geçen programlara öğrenciler 2 haftadan 52 haftaya kadar değişen sürelerde katılabilir ve İngilizce eğitimlerini tamamlayabilirler.

Malta’ya Gidiyorum! Peki ya vize?

Türk Vatandaşları için Malta’ya vize zorunluluğu vardır. Yeşil Pasaport sahipleri dışındakiler, 90 güne kadar sürecek eğitimleri için Schengen vizesi, daha uzun sürecek eğitimleri için ise 'Malta Öğrenci Vizesi' almak zorundadırlar. Malta vizesi işlemleri VFS Global firması tarafından yürütülmektedir.