Camp USA Programı


Bu programa katılarak öğrenciler, İngilizce pratik yapabilir, çalışma deneyimi edinebilir ve farklı kültürlerden insanlarla tanışabilirler.

Öğrencilerin yaz aylarında Amerika’nın çeşitli bölgelerindeki kamplarda çalışma fırsatı sunan program, Work and Travel programı ile paralellik göstermekle birlikte çalışma şartları, ücretlendirme, öğrencilerin bulundukları ortam açısından da büyük farklar içermektedir.

Bir çok farklı ülkeden yılda yaklaşık 10 milyon çocuğun katıldığı yaz dönemi kampları Amerika'nın neredeyse tüm bölgelerine yayılmıştır. Kimisi ormanlık alanda bulunduğu gibi kimisi de kırsal, kısmen yerleşimin bulunduğu alanlara kurulmuştur. Çocuklara sunulan aktiviteler kapsamında bazı kamp barakalardan, bazıları ise çadırlardan oluşturulmuştur. 9-12 hafta sürecek kamların her birinin kendine has bir karakteristik özelliği olup buna göre amacı, felsefesi ve katılımcı profili bulunmaktadır. Bununla birlikte tüm kampların amacı, farklı kültürlerle olan etkileşimi arttırarak sosyalleşmeyi sağlamak, çeşitli aktiviteler ile kişinin gelişimine katkıda bulunmak ve katılımcılara eğlenceli bir yaz tatili sunmaktır.

Öğrencilerin kamplarda çalışabileceği iki temel pozisyon bulunmaktadır. Bunlardan ilki destek ekibidir. Destek ekibi olarak kamp programına başvuru yapmak isteyen kişilerin tam zamanlı üniversite öğrencisi olması gerekmektedir. Öğrenciler, destek ekibi olarak, ofis elemanı, mutfak elemanı, çamaşırhane görevlisi, genel bakım işleri ya da kat görevlisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Danışman (counsellor) olarak programa başvuru yapmak isteyen kişilerin ise öğrenci olma zorunlulukları yoktur. Mezun olan kişilerin de katılım şartlarını sağlamak koşuluyla, programa başvuru şansları vardır. Ancak danışman olan kişilerin belli alanlarda uzmanlaşmaları ve bu alandaki becerilerini kampa gelen belli yaş gruplarındaki çocuklara öğretebilmeleri gerekmektedir. Bu açıdan danışman olarak programa başvuran kişilerin İngilizce yeterlilik açısından destek ekibi olarak çalışacak üniversite öğrencilerinden çok daha iyi olması şart koşulmaktadır. Danışman olarak çalışacak olan kişilerin başvuru yapabileceği kategoriler aşağıdaki gibidir ;

-El Sanatları; dye, Rocketry, NatureCraft, Seramik-Çömlek, Kuyumculuk, Deri işçiliği, Boyama, Fotoğrafçılık, Heykeltraşlık, Ağaç işçiliği, Cam Boyama

-Su kenarı; Kanoculuk, Dalış, Kayak, Cankurtaran, Kürek Çekme, Kayak Botu Sürücülüğü, Yelkenli*, Scuba Diving, Yüzme, Su Kayağı, Rüzgâr Sörfü

-Kara Sporları; Lacrosse, Okçuluk, Beysbol, Basketbol, Eskrim, Golf, Jimnastik, Dövüş Sanatları, Hokey, Paten, Futbol

-Gösteri Sanatları; Bale, Koreografi, Sirk Sanatları, Kostüm-Set düzeni, Gitar, Sihir oyunları, Müzik Aletleri, Piyano, Sahne yönetmenliği

-Sertifikalı Alanlar; Öğretmenlik, Danışmanlık, Deniz Biyolojisi, Engelliler adına çalışmalar, Ekoloji, Çocuk Bakımı, Kaya Tırmanışları, Dış Mekân Becerileri, Spor/Bilim, İpli aktiviteler, Piknik Hazırlıkları, Dış Mekân Eğlenceleri, İzcilik, At biniciliği, Kamp işçilikleri, Yemek-Izgara, Go-Carts, Din Çalışmaları, Çiftlik Hayvanları, Dağ bisikletleri, Özel Eğitim, Halkla ilişkiler, Tüfek Atıcılığı, Orienteering, Beden Eğitimi, Sosyal Çalışmalar.

Kamp programları için aranan temel şartlar; destek ekibi için; öğrencilerin orta seviyede bir İngilizceye sahip olmaları, vize alabilmeleri için ortalamalarının 4 üzerinden 2'nin üstünde olması ve kamplara daha çabuk yerleşebilmeleri için, seçtikleri pozisyonlarda en az bir iş deneyimlerinin olmasıdır. Counsellor olarak başvuran adayların ise, yine seçtikleri alanlarda mutlaka liderlik ya da öğretmenlik sertifikalarının olması ya da lisanslarının bulunması, üniversite mezunu ya da öğrencisi olmaları ve İngilizce seviyelerinin de sahip oldukları becerileri çocuklara öğretebilecek seviyede olması gerekmektedir.

Kamp programını, work and travel programından ayıran en büyük özellik, adayların çalışma süreleri boyunca, kampların içinde bir yaşam sürmeleridir. Adayların bu süre boyunca, konaklama ve yeme içme masrafları kanplar tarafından karşılanmaktadır. Bu açıdan da hem programın katılım maliyetinin düşük olması, hem de kamp süresi boyunca herhangi bir masrafın olmaması 'Work and Travel'a göre çok daha düşük bütçeler ile programı tamamlama olanağı sağlamaktadır. Bunun dışında, yine programa özellikle counsellor olarak katılan pek çok öğrenci İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden gelmektedir. Bu açıdan programa katılan adayların sahip oldukları uluslararası arkadaşlarının birçoğu anadili İngilizce konuşulan ülkelerden olmaktadır. Bu da dil gelişimi açısından çok önemlidir.