AuPairlik Nedir?


Au Pair’lik sistemi, gençlerin farklı kültürler tanımaları ve lisanlarını ekonomik yoldan geliştirmelerini sağlamak amacıyla, yurtdışında bir ailenin yanında kalarak, aileye günlük ev işlerinde ve çocuk bakımında yardımcı olmaları, bu sayede cep harçlığı kazanıp aynı zamanda dil okullarına devam ederek o ülkenin dilini öğrenmelerini hedefleyen resmi bir sistemdir.

Au Pair Olabilmek İçin Gerekli Şartlar:

-18-24 yaşları arasında olmak

-Bekar olmak

-En az lise mezunu olmak

-Au Pair olarak gideceğiniz ülkenin dilini, günlük konuşmaları yapabilecek seviyede bilmek

-Herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması

Au Pairlerin Görevleri:

-Çocukları okula hazırlamak

-Kahvaltılarını vermek

-Okula götürüp getirmek

-Okuldan aldıktan sonra akşam yemeklerini hazırlamak, derslerinde yardımcı olmak, anne-baba eve gelene kadar onlarla ilgilenmek ve oyun oynamak

-Hafif ev işlerinde yardımcı olmak (toz almak, ütü yapmak, evi süpürmek, çamaşırları ve bulaşıkları makineye koymak)

Au-pairlerin Hakları:

Sağlık koşulları yerinde, donanımlı, yalnızca Au Pairپfe ait bir özel bir odaya sahip olup, tüm yiyecek ve sağlık masrafları aile tarafından karşılanmaktadır. Kazandığınız ücretin bir kısmıyla söz konusu bölgedeki okullardan birine devam ederek yabancı dilinizi geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Ev sahibi aile Au Pair'in tam gün barınma, beslenme ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak ve cep harçlığını zamanında ve eksiksiz ödemek zorundadır. Bununla beraber yanlarında kalan Au Pair'i ailenin doğal bir bireyi olarak kabul etmek ve ona karşı sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.

Yanında kaldığınız aileye uyum sağlayamamanız veya bir sorun yaşamanız durumunda UED üyesi acenta tarafından, yanında kaldığınız aile ücretsiz olarak değiştirilecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aileyle yaşadığınız problemleri, ciddi bir boyut kazanmadan önce ilgili üyemize bildirmenizdir. Bu sorunlara zamanında müdahale edilmesini ve belki de uzlaşmaya varılmasını sağlayacaktır. Aile ile bu aşamada kesinlikle tartışmayınız. Uygulamaya göre aile değiştirme sürecinde Au Pair ve aile karşılıklı olarak birbirlerine en az 2 hafta ihbar süresi tanımak zorundadır.