Yeni Zelanda'da Üniversite


Avustralya’nın güney doğusunda bulunan Yeni Zelanda da bir başka ada ülkesidir. , Güney ve Stewart adası olamak üzere 3 adadan oluşan bir ülke olan Yeni Zelanda, sağladığı kaliteli eğitim ile uluslararası alanda tanınmaktadır. Yeni Zelanda toplumu, tüm uluslararası öğrencilerin rahat edebileceği, sıcakkanlı ve çok kültürlü bir toplumdur. Ülke güney yarım kürede yer aldığı için mevsimler bizim ülkemize göre tam tersidir. Yılın en sıcak ayları Ocak ve Şubat, en soğuk dönemi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eylül ve Ekim ayları ise İlkbahar aylarıdır. Ilıman iklimi sayesinde Yeni Zelanda, doğa sporları için adeta bir cennettir. Özellikle bungy jumping, rafting, yelken, dağcılık, yüzme, su kayağı gibi sporlarla ilgilenenler için harika olanaklar sunmaktadır.

Avustralya’ya kıyasla yüzölçümü oldukça küçük olan Yeni Zelanda aynı Avustralya gibi doğal güzellikleri ve rahat yaşam tarzı ile her yıl dünyanın birçok ülkesinden öğrenciyi kendine çekmektedir. Zelanda eğitim sistemi, hem yüksek kalite standartları, hem de öğrenciler için uygun yaşam koşulları dolayısıyla, uluslararası arenada kendini kabul ettirmiştir. İngiliz eğitim sistemine dayalı bir temele sahip olduğu için, Yeni Zelanda’da lisans eğitimi alan öğrenciler, lisans üstü eğitimlerine, ister burada, isterlerse İngilizce konuşan herhangi bir ülkede rahatlıkla devam edebilmektedirler.

Yeni Zelanda’daki üniversitelerin hemen hepsi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasındadır. Çoğu lisans programının 3 yıl sürdüğü ülkede tıp ve mühendislik gibi bazı uzmanlık alanlarında bu süre 6 yıla kadar uzanabilmektedir. Zelanda’da sekiz adet Devlet Üniversitesi bulunmaktadır. Uluslararası olarak tanınan bu üniversitelerde öğrenciler birçok lisans, lisansüstü ve onur programının yanısıra, Yüksek Lisans, Master ve Doktora programlarına katılabilirler. Her üniversite, Tıp, Mühendislik, Hukuk, Bilgisayar, Tarım, Teknoloji ve Çevre Çalışmaları gibi uzmanlık konuları geliştirmiş bulunmaktadır. Lisans programları için genellikle üniversitelerin talep ettikleri skor IELTS 6.0 veya TOEFL 550 düzeyidir. Lisans üstü programlar için daha ileri düzeyde İngilizce bilgisi istenmektedir. Bu da genellikle IELTS 6.5 ya da TOEFL 600 puandır.

Yeni Zelanda’da teknik, mesleki ve profesyonel alanlarda, hem akademik hem de uygulamalı eğitim kursları temin eden, 21 adet Meslek Enstitüsü ve Teknik Okul bulunmaktadır. Öğrenciler, turizm, sanat ve tasarım, bilgisayar ve inşaat mühendisliği gibi birçok disipline bağlı kursların içinden istedikleri programı seçebilirler. Bu okulların bazılarında, bazı üniversite derece programlarının ilk bir veya iki yılı da tamamlanabilir. Meslek Enstitüleri ve Teknik Okullar’dan alınan akademik yetkinlikler, iş hayatına hazır mezunlar çıkarmakta ve Yeni Zelanda’daki işverenler tarafından itibar görmektedirler.

Yeni Zelanda’da akademik yıl, dünyadaki pek çok ülkeden farklı olarak Şubat ayı sonlarında ya da Mart ayında başlar, Kasım ayında sona erer. Bir akademik yıl iki sömestr sürer. Şubat ayında başlayan birinci sömestr Temmuz ayında ve Ağustos ayında başlayan ikinci sömestr Kasım ayında biter.