Almanya ve Avusturya'da Üniversite ve Master


Gerek eğitim dillerinin Almanca olması, gerekse eğitim ücretlerinin oldukça uygun olması sebebi ile üniversite eğitimi için Almanya ve Avusturya'yı seçen Türk öğrencilerinin sayısı sürekli artmaktadır.

Almanya, özellikle mühendislik ve alt dalları gibi teknik alanlarda lisans eğitimi almak isteyenlerin tercih etmekte olduğu bir ülkedir. Hem mühendislik hem de yenilikçi teknolojiler alanında dünyanın lider birkaç ülkesinden biri olan Almanya, bu özelliğini ülkede bu alanlarda verilen güçlü ve kapsamlı eğitimden almaktadır. Eğitimin kalitesinin yani sıra ülkede bulunan makine, otomotiv ve elektronik firmaları bu ülkede yüksek öğrenimini tamamlamış öğrenciler için önemli is fırsatları sunmaktadır.

Koklu akademik kurumları ve dünyaca tanınan araştırma merkezlerinin bulunduğu Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de bir üniversitenin Almanya’da okumak istediğiniz bölümüne yerleşmeniz gerekmektedir. (Örn: Almanya’da bir üniversitede Çevre Mühendisliği okumak istiyorsanız Türkiye’de de herhangi bir üniversitede Çevre Mühendisliği bölümünü kazanmanız gerekmektedir.) Bu, herhangi bir Türk üniversitesi olabilir ve üniversiteye bu okulda başlamanız gerekmez.

Almanya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almadan önce belli seviyede Almanca bilmeniz gerekir. Bu seviye çoğunlukla Oberstufe C1’dir (Advanced). Bu seviyeye sahip olmayanlar için genellikle lisans programına başlamadan önce dil eğitimi almak koşulu ile bir ‘ön kabul’ verilmektedir. Devlet okullarında verilen lisans ve yüksek lisans eğitiminin ücretsiz olması Almanya’yı bu alanlarda tercih edilen ülkelerden biri haline getirmiştir.

Bologna Süreci’nin bir getirisi olarak Almanya’da lisans programları 3 yıl sürmektedir. Yüksek lisans ve master programları için de çokça tercih edilen Almanya’da program sonrası küresel bir kuruluşta is bulma sansınız bulunmaktadır. BMW, Bosch, Siemens ve MAN gibi alanlarında lider firmalar birçok Alman üniversitesi ile anlaşmalı olup, öğrencilere hem staj hem de mezuniyet sonrası çalışma olanağı sunmaktadırlar.

Avusturya da Avrupa ülkeleri arasında oldukça prestijli üniversitelere sahip başka bir ülkedir. Viyana, Graz, Innsbruck, Salzburg ve Linz gibi şehirlerde bulunan üniversitelerde sunulan lisans programlarında yıllık ücretler diğer ülke üniversiteleri ile karşılaştırıldığında oldukça uygun alternatifler olarak değerlendirilmektedir.

Avusturya’da bir lisans eğitimine başlayabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girip, Avusturya’da okunmak istenen bolumun aynisini ya da benzerini kazanmış olmak şarttır. Ayni Almanya’da olduğu gibi, Türkiye’de kazanılan bolüme başlamak gerekmemektedir. Çoğu okul tarafından giriş koşulu olarak ALES sınavının şart koşulduğu yüksek lisans programları için istenen ücretler okula ve programa göre değişmekle birlikte, dünyanın birçok ülkesiyle kıyaslandığında ekonomik kabul edilecek düzeydedir.

Lisans eğitiminin (Bakkalaureatsstudium) 3 yıl, yüksek lisans eğitiminin (Masterstudium) ise 2 yıl sürdüğü Avusturya’da bu ikisini birleştiren ve toplamda 4 yıl süren ‘Birleşik Eğitim’ (Diplomstudium) da tercih edilmektedir. Almanya’da da aynı sistem kullanılmakla beraber Diplomstudium 4,5 sene sürmektedir. Klasik müziğin doğduğu ülke olan Avusturya tarihi ve kültürel zenginliklerinin yani sıra muhteşem doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri büyülemektedir.