Avustralya'da Üniversite ve Master


Yaşam masraflarının genel olarak ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha uygun olduğu Avustralya’da lisans ya da yüksek lisans sonrası çalışma izni alarak iş hayatına başlamak için yaşanan süreç birçok ülkeye kıyasla daha hızlı ve kolay geçmektedir. Avustralya’da eğitim yılı Şubat ayında başlamakta, Aralık ayında son bulmaktadır. Sömestre sistemi uygulayan kimi üniversiteler ise Temmuz ya da Ağustos aylarında başlama olanağı da tanımaktadır. Eğitim dönemleri haziran ayında biten Türk öğrenciler için Şubat ayına kadar olan zaman aralığında İngilizcelerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat anlamına gelmektedir.

Üniversitelerin kendi kabul şartını belirlediği Avustralya’da lisans eğitimi seçilen programa göre 3 ila 5 yıl arasında master programları ise 1-1,5 yılda tamamlanmaktadır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuruları değerlendirilirken lisans eğitimi süresince edinilen not ortalaması, yapılan ödevler ve araştırmalar da hesaba katılır. Avustralya’da bazı eğitim kurumları, aynı MBA programları kabul şartlarında olduğu gibi, diğer programlar için de iş tecrübesi şartını arayabilmektedir.

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin kabul koşulları ve istedikleri belgeler okuldan okula ve bölümden bölüme değişiklik gösterebilmektedir. Bununla beraber master başvurularında gereken belgeler şöyle özetlenebilir:

1.Üniversite Diploması

Tüm uluslararası öğrenciler için ilk şart, Avustralya'da geçerliliği olan bir lisans programını başarı ile tamamlamış olmaktır. Türkiye'deki 4 senelik üniversitelerin tamamının diplomaları, Avustralya'da yüksek lisans programı sunan okullar tarafından kabul edilmektedir.

2.Yabancı Dil Yeterliliği

Avustralya’daki üniversitelerin eğitim dili İngilizcedir. Dolayısıyla Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ispat etmeleri gerekmektedir. Avustralya’daki üniversiteler TOEFL veya IELTS sınav sonuçlarını kabul ederler. İstenilen minimum puanlar, okuldan okula değişiklik göstermekle beraber, genel olarak TOEFL IBT sınavından 80 ve IELTS sınavından 6,5 puan almak gerekmektedir. Adayların bu sınavlardan birini alması gerekir.

3.Not Dökümü/Transcript

Avustralya’daki yüksek lisans programlarına giriş için merkezi bir sınav olmadığından, üniversiteler için not ortalamanız oldukça önemlidir. Üniversiteler, başvuru yapan adayların akademik başarı durumları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla, not dökümünüzü görmek isteyeceklerdir. Eğer mümkünse okuldan not dökümünüzü İngilizce alabilirsiniz. Eğer okulunuz İngilizce not dökümü vermiyorsa, Türkçe alıp onaylı çeviri yaptırabilir ve orijinal not dökümünüze çevirileri de ekleyerek gönderebilirsiniz.

4.Referans Mektupları

Adayların üniversitedeki hocalarından ve/veya iş tecrübeleri var ise çalıştıkları yerdeki üstlerinden almaları gereken mektuplardır. Referans mektuplarında referans olan kişiler, adayın sahip olduğu çalışkanlık, dürüstlük, liderlik özellikleri, inisiyatif alabilme, uyum vs. gibi çeşitli özelliklerini nasıl gözlemlediklerini de belirterek anlatırlar ve sonunda da adayın başvurduğu programa alınması konusundaki tavsiyelerini yazarlar. Avustralya'daki üniversiteler, yüksek lisans öğrencilerinden, genelde minimum 2 adet referans mektubu talep etmektedirler.

5.Niyet Mektubu

Niyet mektubu master başvurularının en önemli parçalarından biridir. Öğrencinin neden başvuru yaptığı okulda ve bölümde eğitim almak istediğini ve bu eğitimin kendisine gelecekte nasıl bir katkısı olacağını düşündüğünü, kendisinin de programa nasıl katkıda bulunacağını belirterek oluşturduğu yazıdır. Niyet mektubu, okulların öğrenci hakkında verecekleri karar açısından çok önemlidir. İyi ve özenle yazılmış bir niyet mektubu, size başvurunuzda avantaj sağlayacaktır.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak, okulun başvuru formunu doldurmanız ve birçok okul tarafından istenmekte olan, başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca eğer varsa katılım ve başarı belgelerinizi, CV/resume belgenizi ve başvuruda gösterilmeye değer diğer belgelerinizi de başvuru paketine ekleyebilirsiniz.

MBA programları için, yukarıdaki koşullara ek olarak, iş tecrübesi şartı da aranmaktadır. Bazı üniversitelerde minimum 2 senelik iş tecrübesi yeterli olurken, kimi okullar 5 senelik iş tecrübesi isteyebilmektedirler. Ayrıca kimi zaman GMAT (Graduate Management Admission Test) sınav sonucu da istenmektedir.

Avustralya’da yüksek lisans eğitiminin süresi, seçilen programa göre değişmekte ve tercih edilen program ve okula göre, 1 veya 2 sene sürmektedir. Eğer akademik kariyer hedefiyle master yapmayı düşünüyorsanız, 2 yıl süren ve M.Phil derecesi veren “Research” programlarına başvuru yapmanızda fayda var. Eğer profesyonel kariyeriniz için master yapma amacındaysanız, o zaman 1 yıl veya biraz daha uzun süren MA veya MS gibi dereceler veren “Coursework” programlarına başvurmanızda yarar var.

Avustralya’daki birçok üniversite, özellikle Amerika’daki gibi dil sınavına ek olarak GMAT veya GRE gibi akademik bir sınav istenmediği için, dil yeterliliği tam olmayan öğrencilere şartlı kabul verebilmektedir. Şartlı kabul alan öğrenci, dil sınavındaki puanına göre, kabul aldığı akademik dönemin başlangıcından önce, belirli bir süre dil eğitimine katılabilmekte ve bu eğitimi başarı ile tamamladığında da bölümüne başlayabilmektedir.

Avustralya’da yüksek lisans programına katılan öğrenciler, programlarının başlaması ile beraber part-time çalışma iznine sahip olurlar. Haftada 20 saat gibi sınırı olan bu işlerde çalışan uluslararası öğrenciler, cep harçlıklarını da çıkarabilmektedir. Tatil dönemlerinde, çalışma izninin süresi haftada 40 saate kadar çıkmaktadır. Ayrıca Avustralya’da bir yüksek lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından 1 sene Avustralya’da tam zamanlı çalışma hakkı da kazanırlar.