ABD'de Üniversite ve Master


Dünyada üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri hiç şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Devlet üniversiteleri ve özel üniversitelere sahip olan Amerika’da devlet üniversiteleri de ücretlidir. “Ivy League okulları” olarak kabul edilen Harvard Üniveritesi, Princeton Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Massachusetts Institute of Technology ve niceleri ABD’deki yükseköğrenimin kalitesine kanıt niteliğindedirler.

Lisans eğitiminin 4 sene olduğu Amerika’da lisans eğitimini bitiren bir öğrenci “Bachelor’s Degree” diplomasına sahip olur. Bu ülkede 4 senelik eğitim süresine sahip üniversitelere ek olarak, 2 senelik bir eğitimin verildiği “Community College”lar bulunmaktadır. Amerika’dan ve dünyanın diğer ülkelerinden birçok öğrenci yüksek öğrenimlerinin ilk adımını bu okullarda atmakta, 2. senenin sonunda ise 4 senelik bir Amerikan üniversitesine transfer olarak “Bachelor’s Degree” lerini almaktadırlar.

Amerikan üniversiteleri lisans programlarına kabul etmeden önce yabancı öğrencilerden TOEFL sınavından belli bir puanın üzerini almalarını beklemektedirler. Bunun yanı sıra her geçen sene daha çok Amerikan üniversitesi IELTS sınavını da geçerli bir seviye tespit sınavı olarak kabul etmektedirler.

Dil seviyesinin yanı sıra lise not ortalaması, öğrencinin ders dışında katıldığı sosyal faaliyetlerin belirtilmesi, motivasyon mektubu, referans mektupları ve öğrencinin ya da ailesinin maddi durumunu belirten banka mektubu Amerikan üniversitelerinin uluslararası öğrenciler için talep ettiği şartlardır. Bunun yanı sıra bazı Amerikan üniversiteleri lisans eğitimi için SAT sınavını da talep etmektedirler.

Amerikan okulları aynı zamanda yüksek lisans ve MBA için de dünyadaki birçok ülkeden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bir lisans programını bitirmiş öğrencilerin kabul edildiği master programları 2 sene sürmektedir; ancak öğrencinin geçmişteki iş deneyimlerine ve donanımına bağlı olarak bu süre kısalabilmektedir. M.A. (Mater of Arts), M.S. (Master of Science) ve M.B.A. (Master of Business Administration) gibi programların sıkça tercih edildiği Amerika’da bir çok üniversite kabul şartı olarak, işletme ve benzeri programlarda GMAT, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında bir programa katılmak isteyenler için ise GRE sınavından başarılı sonuç alınmasını talep etmektedir.