Kanada'da İngilizce ve Fransızca


İngilizce ve Fransızca olarak iki resmi dili olan Kanada, her yaştan ve her meslek grubundan uluslararası öğrencilere dil eğitimi fırsatı sunan dil okullarına sahiptir.

Verilen dil eğitimi, her eyalet ve yerleşim merkezinin kendi sorumluluğu altındadır. Kanada’da bulunan dil okullarının denetimi Languages Canada* isimli kurum tarafından yapılmaktadır. Languages Canada, okullarla direkt temasta bulunarak gerekli denetimleri yapmakta olup, bu denetimlerde öğrenciye verilen hizmet, eğitimci kadrosunun yetkinliği, ders programı, yönetim, öğrenci kabul prosedürü ve okulun pazarlama stratejileri gibi noktalar değerlendirilir.

Kanada, Rusya’dan sonra, dünyanın ikinci büyük ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey komşusu olan Kanada Kuzey Kutbu’na kadar uzanıyor olsa da yerleşim daha çok ülkenin güneyindeki şehirlerde toplanmıştır. Kanada, yüzölçümüne göre oldukça az denebilecek, yaklaşık 34 milyon kişiden oluşan bir nüfusa sahiptir. 3 bölge ve 10 eyaletten oluşan bu Kuzey Amerika ülkesi doğal güzellikleri, ortalamanın üzerindeki yaşam şartları ve insanlarının kültür seviyesi ile dünyanın her köşesinden turist, çalışan ve tabi ki öğrenci için bir cazibe merkezidir.

Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere çeşitli program seçenekleri sunulmaktadır. Bunlar genel olarak:

-Genel İngilizce / Fransızca

-Akademik İngilizce - Üniversite Hazırlık

-İş İngilizcesi / Fransızcası

-Kurumsal / Devlet Memurları için İngilizce / Fransızca

-Özel Amaçlı Dil Eğitimi (Tıp, Teknik, Hukuk ve diğer) (İngilizce / Fransızca)

-Yaz veya Kış Aktivite ve Kamp Programları

-Staj / İş Tecrübesi Programları (Ücretli/Ücretsiz - İngilizce/ Fransızca)

-Öğretmenler için Eğitim Programları (CELTA, TESL, TESOL ve diğer) İngilizce

-Öğretmenler için Eğitim Programları – Fransızca

-Sınav Hazırlık Kursları - İngilizce (Cambridge Test Hazırlık, CanTEST Hazırlık, CAEL Hazırlık, IELTS Hazırlık, TOEFL Hazırlık, TOEIC Hazırlık)

Sınav Hazırlık Kursları - Fransızca (DALF Hazırlık, DELF Hazırlık, LAVAL Hazırlık, TFI Hazırlık)

Dil Eğitimi İçin En Çok Tercih Edilen Şehirler:

Toronto:

Ontario eyaletinde bulunan ve Kanada’nın en gelişmiş ve kalabalık şehirlerinden biri olan Toronto, Kanada’da dil eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirdir. Ontario Gölü’nün yanı başında bulunan Toronto, gelişmiş bir metropol olmakla beraber, şehrin hemen dışındaki doğal güzellikleri ile yoğun tempolu şehir hayatından yorulanlara dinlenme alternatifleri sunar. Tam anlamıyla bir kültür ve sanat şehri olan Toronto’da, başta Toronto Uluslararası Film Festivali olmak üzere, her yıl düzenlenen Kanada Müzik Haftası, Toronto Caz Festivali ve Toronto Moda Haftası gibi etkinlikler dünyanın her yerinden insanı kendine çekmektedir.

Vancouver:

Kanada’nın batı kıyısında ve British Columbia eyaletinde bulunan Vancouver Kanada’nın Toronto ve Montreal’den sonraki 3. kalabalık şehridir. Pasifik Okyanusu kıyısındaki konumuyla klasik bir liman şehri kimliğine sahip Vancouver, güneyinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletine komşudur. Vancouver, Toronto ile benzer biçimde dünyanın birçok ülkesinden öğrencinin dil eğitimi için tercih ettiği, oldukça kozmopolit bir şehirdir. Kültürel olarak da zengin alternatifler sunan Vancouver, sayısız tiyatro topluluğunun yanı sıra, ucuz yapım maliyetleri nedeniyle başta Hollywood yapımları olmak üzere birçok film çekimine de ev sahipliği yapmaktadır.

Montreal:

Ülkenin güneyine yakın olan Quebec eyaletinde bulunan Montreal Kanada’nın Toronto’dan sonra 2. kalabalık şehridir. Fransız kökenli vatandaşların ağırlıkta olduğu Quebec eyaletinin resmi dili Fransızca olmakla beraber herkesle rahatça İngilizce iletişim kurabilmek mümkündür. Şehirde yaşayan diğer etnik gruplar ise çoğunlukla İtalyan, İngiliz ve İskoç kökenli Kanada vatandaşlarından oluşmaktadır. Bu eyaletin en gelişmiş şehri olan Montreal, hem mimarisi hem de insanlarının yaşam tarzı ve karakteri ile bir Avrupa şehrini andırmaktadır. Yoğun bir Fransız etkisiyle şekillenmiş Montreal’in sanat ve kültür hayatı da bu izleri taşımaktadır. Bu şehire dil eğitimi almak amacıyla gelen öğrencilerin büyük bir kısmı Fransızca eğitimini tercih etmektedir.

Ottawa:

Ontario eyaletinin güneybatı ucunda bulunan Ottawa, Kanada’nın başkenti ve 4. büyük şehridir. İsmi, bölgenin ilk sahipleri olan Algonquin yerlilerinin dilinde “ticaret yapmak” anlamına gelen Ottawa, nüfusunun yaklaşık %20’sinin başka bir ülkede doğmuş olmasıyla da kendine özgüdür. 2011 yılında yapılan yaşam kalitesi sıralamasında** Ottawa dünyanın 14. , tüm Amerika kıtasının ise Vancouver’ın ardından 2. yaşamaya uygun şehri olarak belirlenmiştir. Kanada’nın diğer büyük şehirleri gibi zengin bir kültür ve sanat atmosferine sahip olan Ottawa’da her yıl düzenlenen Winterlude Festivali ülkenin en büyük festivalidir. Bunun yanı sıra Bluesfest, Ottawa Uluslararası Caz Festivali ve Ottawa Folk Müzik Festivali de her yıl düzenlenen etkinlikler arasındadır. Şehrin idari işleri için hem İngilizce hem de Fransızca resmi dil olarak kabul edilmekte olup, şehir halkının %37’si bu iki dile de hakim durumdadır.

Diğer yandan Alberta, Manitoba, Nova Scotia gibi eyaletlerde bulunan diğer şehirlerde de yabancı dil öğrenmek isteyen öğrencilere çeşitli alternatifler sunulduğunu unutmamak gerekir.

Kanada’daki dil eğitimi fiyatları eğitimin alınacağı okula ve şehire göre değişiklik gösterebilir. Dil eğitiminin fiyatına yansıyan faktörler haftalık ders saati, eğitim süresi, eğitim kadrosunun deneyimi, varsa konaklama ve sunulan diğer hizmetlerdir. Birçok okul, bazı dönemlerde dil eğitimi ücretlerini indirimlerle, grup ve paket avantajları ile de sunmaktadır.

Dil okullarının tamamına yakınının öğrencilere sunduğu konaklama seçeneği aile yanında konaklamadır. Çoğunlukla yarım pansiyon olarak aile yanına yerleşen öğrenciler için, ailenin bulunması ve yerleştirme gibi aşamaları dil okul gerçekleştirir. Kanada’ya dil eğitimi için bir eğitim danışmanlığı firması aracılığı ile giden öğrenciler, beraber yaşadıkları aile ile herhangi bir problem yaşamaları durumunda, başka bir aile yanına yerleşme isteklerini ilk 7 gün*** içerisinde hizmet aldıkları danışmanlık firmasına bildirmek zorundadırlar. Aile yanında yarım pansiyon olarak konaklama ücreti genelde 750 – 1000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Buna ek olarak, bir kereye mahsus olmak üzere, eğitim alınacak dil okuluna 200 Kanada Doları civarında bir yerleştirme ücreti ödenir. Öğrencilere, yaşları dikkate alınarak, daire kiralama ya da bir hostelde kalma olanağı da verilmektedir.

Birçok ülkeden farklı olarak Kanada, iki ayrı yabancı dili aynı yüksek kalitede öğrencilere sunabilme özelliğiyle öne çıkmaktadır. Kanada kültürel zenginliği, eğitim düzeyi yüksek bilinçli ve modern insanlardan oluşan çok uluslu nüfusu, muhteşem doğası ve dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinden bir kısmına ev sahipliği yapmasıyla da her geçen gün çekiciliğini arttırmaktadır. Kanada’nın sunduğu yabancı dil eğitimi olanakları hakkında detaylı bilgi almanın yanı sıra okul ve program seçimi, kayıt, konaklama, vize alımı ve ulaşım gibi konularda ücretsiz hizmet almak için UED üyesi eğitim danışmanlığı firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

*Amacı öğrencilere profesyonel bir ortamda etkin ve güvenilir bir eğitim verilmesini sağlamak olan Languages Canada’ya, üye olan dil okulu sayısı 180’i aşmıştır.

**Mercer Survey – Quality of Living Worldwide City Rankings 2011

***Bu uygulamanın ayrıntılarını hizmet aldığınız eğitim danışmanlığı firmasına sorunuz.