Avrupa Ülkelerinde Sertifika ve Diploma


İtalya’da en çok tercih edilen sertifika ve diploma programları moda ve tasarım üzerinedir. Bunun yanı sıra mimarlık, grafik tasarım, tiyatro tasarımı, aşçılık, medya tasarımı ve multimedya, moda pazarlamacılığı ve iletişim, ürün tasarımı, fotoğrafçılık, sinema, şarap uzmanlığı, mücevher tasarımı, görsel sanatlar ve sanat yönetmenliği de en çok tercih edilen alanlar arasındadır. Daha kısa süreli programlar mevcut olsa da en çok tercih edilenler 1 ya da 2 senelik programlardır. İtalya’da yaz mevsimi süresince sunulan “yaz sertifika programları” da bulunmaktadır.

Sertifika ve diploma programları için tercih edilen ülkelerden bir diğeri de İspanya’dır. Özellikle yaz döneminde yapılan sertifika ve diploma programları için de çokça tercih edilen İspanya’da 3-4 haftalık kısa programlardan 1 ve 2 senelik daha kapsamlı programlara kadar farklı seçenekler mevcuttur. Bu ülkede en çok tercih edilen programlar ise iç mimari, aksesuar tasarımı, moda, grafik tasarım, reklamcılık, sanat yönetmenliği, ürün tasarımı, şarap uzmanlığı, ekolojik tasarım ve halkla ilişkiler olarak sayılabilir. İspanya’da İspanyolcaya ek olarak İtalyanca ve İngilizce dillerinde de sertifika ve diploma programları bulmak mümkündür.

Özellikle Fransız Mutfağı’nın dünyadaki tanınırlığı ve geçerliliği Fransa’yı mutfak sanatları eğitimi konusunda dünyadaki sayılı merkezlerden biri yapmıştır. Aşçılık, pasta şefliği eğitimi, deniz mahsulleri aşçılığı eğitimi, şarap uzmanlığı, şarap yapımı, ekmek yapımı, restoran yönetimi gibi yemek üzerine verilen eğitimlerin yanı sıra, özellikle Paris’te moda tasarımı, moda ve sosyal medya, moda işletmeciliği ve modada görsel ürünler gibi alanlarda sertifika ve diploma programları sunulmaktadır.

İsviçre genel olarak hizmet sektörü, özellikle de turizm ve otelcilik alanındaki eğitim programlarıyla bu konuda dünya lideridir. İsviçre’de hem dünyanın bu alandaki en iyi eğitim kurumlarında 2 seneye uzanan sertifika ya da diploma eğitimleri alabilir, hem de sonrasında en üst düzey otel ve restoranlarda staj yapma şansına sahip olabilirsiniz. Otel yöneticiliği, restoran işletmeciliği, mutfak sanatları, pastacılık eğitimi ve etkinlik yönetimi gibi birçok alanda bir sertifika programına katılmak mümkündür. Turizm ve otelcilik başlığı altındaki programlara ek olarak, diğer ülkelerde rastlanan popüler sertifika ve diploma programları da İsviçre’deki eğitim kurumlarında sunulmaktadır. Programların süresi ve ücreti içeriğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.