Amerika'da İngilizce


Ülkede dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler New York, Miami, Los Angeles, San Diego ve San Francisco olmakla beraber, birçok başka şehir de farklı bir Amerika deneyimi yaşamak isteyen öğreniciler tarafından tercih edilmektedir. Dil eğitimi programları olarak en çok tercih edilenler:

Genel İngilizce Programları:

Dil öğrenmenin genel öğeleri olan okuma, konuşma, dinleme, yazma ve dilbilgisi konusunda öğrenciyi yetkinleştirmeyi amaçlar. Mesleki bir alan üzerinde yoğunlaşmaz.

İş İngilizcesi Programları:

İngilizce eğitimin yanı sıra iş ve ticaret dünyasında gerekli olacak terimler, iletişim, yazışma ve sunum teknikleri gibi konular öğretilir. Kendi içinde farklı alt dallara ayrılabilir.

Sınav Hazırlık Programları:

TOEFL, SAT, GRE, GMAT, IELTS ve Cambridge ESOL sınavları gibi birçok önemli sınava öğrencileri hazırlamak için bu amaca yönelik içerikle hazırlanmış programlar bulunmaktadır.

Yaz Okulları:

Yaz ayları içinde genellikle 9-17 yaş arası gençler için düzenlenen, dil eğitimiyle çeşitli aktiviteleri birleştiren programlardır.

Eğitim İçin En Çok Tercih Edilen Şehirler:

New York:

Amerika’nın en kalabalık ve belki de en renkli şehri olan New York, Amerika’da dil eğitimi için tercih edilen şehirlerin en başında gelmektedir. Lisans ve yüksek lisans eğitimi için de çokça tercih edilen bir şehirdir. Hem dünyadan birçok insanı ve farklı kültürü barındırması, hem de sanat ve eğlence olanaklarının yoğun olarak bulunması bu şehri bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island bölgelerinden oluşan bir metropol olan New York şehrinde toplu taşıma ağının yaygın ve kolay kullanılır olması da insan yoğunluğunun ve etkileşiminin fazla olmasında etkendir.

Los Angeles:

Amerikan film ve televizyon endüstrisinin başkenti olan Los Angeles uzun kumsalları ve her zaman güneşli iklimiyle dünyanın her yerinden öğrencileri kendine çekmektedir. İnsanların doğu kıyısına kıyasla daha rahat ve stressiz olduğu California eyaletinin en kalabalık şehri olan Los Angeles’ta toplu taşıma sistemi neredeyse yok denecek kadar az gelişmiştir ve bir araba sahibi olmak ya da en azından kiralamak şarttır.

San Diego:

Amerika’nın 8., California Eyaleti'nin ise 2. en kalabalık şehri olan San Diego, hem yaşam masrafları hem de genel sakinliğiyle Los Angeles’e kıyasla öğrenciler için daha rahat bir ortam sunar. Geniş alanları, su parkları ve dünyaca ünlü hayvanat bahçesiyle San Diego görülmesi ve deneyimlenmesi gereken bir şehirdir.

San Francisco:

San Francisco Amerika’nın 14., California’nın 4. büyük şehridir. Ünlü Golden Gate köprüsüne de ev sahipliği yapan San Francisco doğal güzellikleriyle görenleri etkileyen, California’nın Körfez Bölgesi’ndedir. New York ve Los Angeles’le benzer biçimde yaşam masraflarının yüksek olduğu San Francisco’da başta Asya kıtası ülkeleri olmak üzere birçok ülkeden yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Boston:

Amerika’nın en eski ve köklü şehirlerinden olan Boston mimarisiyle de bu özelliğini yansıtır. Boston gerçek bir üniversite şehridir. Kayda değer bir kısmı başka ülkelerden gelmiş olan 250.000’den fazla öğrenci Boston ve çevresinde okumakta, dünyanın en gözde üniversitelerinden Harvard University ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) yine Boston'da bulunmaktadır. Boston’da genç nüfusun oldukça fazla olması şehri canlı ve yaşayan bir şehir haline getirmektedir. Bu şehir aynı zamanda eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek bir Türk nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır.

Miami:

Miami yabancı, özellikle Türk, öğrencilerin üniversiteden çok dil okulu için tercih ettikleri bir şehirdir. Amerika’nın güneydoğusunda bulunan Florida eyaletinin en kalabalık şehri olan Miami, turizm, müzik ve sanatın en yoğun yaşandığı kentlerden biridir. Küba, Porto Riko ve Jamaika etkisinin müzikten yemeğe ve dansa kadar kendisini hissettirdiği Miami oldukça dinamik bir şehirdir.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en iyi okulları arasında yer alan üniversitelerinde sunulan lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla ve tabi ki dil okullarından Work and Travel’a, sertifika programlarından yaz okullarına kadar sunduğu diğer eğitim fırsatlarıyla dünyanın birçok ülkesinden genci kendisine çekmeye devam etmektedir. Eğer siz de bu deneyimlerden birini yaşamak, fırsatlar ülkesinin akademik ve profesyonel kariyeriniz için gerçekten fırsatlarla dolu olup olmadığını görmek istiyorsanız UED üyesi eğitim danışmanlığı firmalarından en etkili ve güvenilir yardımı alabilir, “yeni dünya”da kendiniz için yeni ufuklar açabilirsiniz.