Rusya'da Rusça


Ekonomik olarak inanılmaz bir hızla büyüyen ve zenginleşen Çin ve Hindistan gibi ülkeler doğal olarak diğer alanlarda da etkilerini arttırmaya başlamışlardır. 1989’da S.S.C.B:’nin dağılmasıyla kurulan Rusya Federasyonu da bu yükselen güçlerden biridir. Ülkemizle, ekonomik ve kültürel alanda gelişen Rusya ve bölge ülkeleri arasında gerçekleşen turizm ve ticaret alanlarındaki düzenleme ve işbirliği uygulamalarına her geçen sene yenileri eklenmekte, bu durum da ülkemizde Rusya’ya ve Rus diline karşı olan ilgiyi arttırmaktadır.

Rusya dışında Ukrayna ve Türki Cumhuriyetleri'nde de konuşulan Rusça her geçen gün dünyada daha çok konuşulan bir dil haline gelmektedir. Son 20 yılda global ekonomiye katılan ve yıllar içinde bu alandaki en etkili oyunculardan olan Rusya’nın dünyanın bir çok yerinde orta ve büyük ölçekli yatırımlar yapan iş adamlarına sahip olması bu durumda etkin rol oynamıştır. Ülkemizdeki firmaların da bir kısmı artık Rusça bilen çalışan aramaktadır. Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma sonucunda, 16 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme gereği Rusya’ya Türk vatandaşları tarafından yapılan ve 30 günü geçmeyen ziyaretler için vize istenmemektedir.

Rusya’da dil eğitimi almak için en çok tercih edilen şehirler Moskova ve St.Petersburg’dur:

Moskova:

Rusya’nın başkenti olan Moskova aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Büyük ve hareketli bir metropol olan Moskova dil eğitimi almak isteyenler için kaliteli eğitim seçenekleri sunmaktadır. Avrupa’nın bir çok başkentini kıskandıracak kadar zangin bir tarihe sahip olan şehir aynı zamanda çok uzun zamandır Avrupa’da kültür ve sanatın beşiklerinden biri olagelmiştir. Sadece Kremlin Sarayı’na değil değil, muhteşem mimarisi ile görülmesi gereken birçok katedral, devlet binası ve tarihi yapıya da ev sahipliği yapan Moskova kaliteli dil okulları ve çok kültürlü yapısıyla Rusça öğrenmek için idealdir.

St. Petersburg:

Neva Nehri üzerindeki St. Petersburg 5 milyona yaklaşan nüfusu ile Rusya’nın en kalabalık 2. şehridir. 20. yüzyılın başında ismi Petrograd, komünist rejim altında ise Leningrad olarak değiştirilen şehir eski adına 1991 yılında eski ismi olan St. Petersburg adını tekrar almıştır. Şehir özellikle tarihi dokusunu korumuş olması nedeniyle ziyaretçilerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Barok ve Neoklasik mimari akımların ürünü olan, 18. ve 19. yüzyıldan kalma binalar büyük ölçüde korunmuştur. Dünyada zengin kültürel hayatıyla da bilinen St. Petersburg tarih boyunca Dostoyevski, Gogol ve Puşkin gibi yazarlara ilham kaynağı olmuştur. Dünyaca ünlü Rudolph Nureyev ve Mikhail Baryshnikov gibi sanatçıların yetiştiği Mariinsky Theater, dünyanın es eski ve en büyük müzelerinden 1764’te kurulan Hermitage Museum görülmesi gereken sayısız yerden sadece ikisidir.

Yaşam masrafları olarak bir çok batı ülkesine kıyasla çok daha uygun olan Rusya bu sebeple de özellikle Türkiye’den öğrenci çekmektedir. Hermen hemen herkesin bildiği üzere özellikle son bahar ve kış aylarında oldukça soğuk olan Rusya, bahar ve yaz aylarında daha ılıman bir iklime geçiş yapmaktadır. Rusya’da dil eğitimi almanın belki de en büyük artısı coğrafi yakınlığıdır. Birçok havayolu firmasının günlük yaptığı uçuşların yanı sıra arzu edenler için bazı otobüs firmalarının da aktarmalı ya da aktarmasız olarak Rus şehirlerine seferleri bulunmaktadır.

Rusya’daki Rusça programları arasından öğrenci kendi ihtiyaçlarına göre seçim yapabilir. Bu dil için en yaygın programlar Genel Rusça Programları, 1’e 1 Dil Kursları, Mesleki Rusça ve Yoğun Rusça Programları olarak sayılabilir.

Batı Avrupa ülkelerinden farklı olan dokusu, kültürel birikimi ve tartışılmaz tarihsel zenginliği ile Rusya, dünyanın en çok konuşulan 5 dilinden biri olan Rusçayı bu köklü dilin anavatanında öğrenmek isteyenleri beklemektedir. Kültür ve ekonominin hızla küreselleştiği günümüz dünyasında ağırlığını her geçen gün arttıran Rusya’nın resmi dili olan Rusçayı öğrenen bir kişi şüphesiz ki başarı yolunda önemli bir adım atmış olacaktır. Siz de bu amacı taşıyorsanız Rusya’daki Rusça dil eğitimi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için UED üyesi eğitim firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.