Fransa'da Fransızca


Avrupa'da, İngilizce ve Almancadan sonra, en çok konuşulan üçüncü dil Fransızcadır Ana dili Fransızca olmayan Avrupalıların %20 si, Fransızca da konuşmaktadır. Bu, dünyada 136 milyon kişinin ana dil olarak Fransızcayı kullanmasının yanında, ayrıca dünyanın en büyük ekonomik birliğinde, 145 milyondan fazla insanın da Fransızca konuştuğu anlamına gelmektedir.

Tüm bunların anlamı, Fransızca konuşabilmenin gerçek bir kazanım olduğu ve uluslararası şirketlerde, dünya geneline yayılmış organizasyonlarda veya turizm sektöründe çalışmak amacında olan insanlar için bir gereklilik olduğudur.

Fransa'da Fransızca eğitimi veren 300'den fazla kurum bulunmaktadır ve bu nedenle nerede Fransızca eğitimi alacağınıza karar vermek, doğru kurumu seçebilmek, -tabii ki son kararı verirken bütçenizi de dikkate alacağınızdan- oldukça zor olabilmektedir.

Emin olmanız gereken ilk nokta, seçeceğiniz okulun Fransız Devleti'nin resmi kalite belgesi olan FLE (Yabancı Dil Olarak Fransızca) belgesine sahip olup olmadığıdır. Bu belge, okulun Fransızca eğitimi verme yetkisine sahip olduğunu gösterir. Bunu öğrenmek için okulun broşür veya web sitesinde “Qualité FLE'” ibaresini arayabilirsiniz.

Daha sonra, okulun IALC gibi uluslararası bir organizasyonun ya da fle.fr veya Souffle gibi bir ulusal organizasyonun üyesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Şimdi seçim aralığınızı, bu akreditasyonlara sahip okullar ile daraltmayı başardınız. Belki şimdi de nerede Fransızca eğitimi alabileceğinizi düşünmelisiniz. Tabii ki eğitim alacağınız yerle ilgili son kararı verebilmek kişisel bir seçimdir. Öncelikle, Paris gibi büyük ve popüler bir şehri mi yoksa birçok Fransızla rahat iletişim kurabileceğiniz daha küçük bir şehri mi tercih edeceğinize karar vermek, bu seçimi daha kolay hale getirecektir. Aynı zamanda, o şehirde kaç tane okul olduğunu kontrol etmek de yararlı olabilir.

Küçük bir şehir seçmek, maliyetleri de düşüreceği gibi, konakladığınız yerden okula ulaşım için de daha az zaman harcamanızı sağlayacaktır. Fransa'daki birçok küçük şehir, müthiş bir tarih barındırmakta ve birçok güzel yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu küçük şehirlerin birçoğu Paris'e kolay ulaşım imkanı sunar ve bu sayede başkente rahatlıkla ulaşabilirken, Fransız kültürünü ve günlük yaşamını da daha yakından görebilirsiniz.

Dil okulunu seçerken, okulunuzun dil eğitimi sonrasında size ne tür olanaklar sunabileceğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Seçeceğiniz okulun, kariyeriniz için yaralı olabilecek eğitim kurumları, üniversiteler, mesleki okullar ile bağlantıları var mı?

Yine kaç kişilik sınıflarda eğitim verildiği, öğrenci topluluğunun ne kadar çok uluslu olduğu, derslerin kaç dakika olduğu, okulunuzun öğrencilerini dil yeterlilik sınavlarına hazırlayıp hazırlamadığı, ne tür konaklama alternatiflerinin sunulduğu, ücrete dahil olan ve olmayan hizmetlerin neler olduğunu da öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Bu konularda size en iyi hizmeti verecek ve seçiminizi kolaylaştıracak kurumlar, Campus France ya da yüksek hizmet standartlarını sunan okullar ile çalışan UED üyesi eğitim danışmanlığı firmalarıdır.

Zira birçok UED üyesi acente, beraber çalıştıkları okulları ziyaret ederek, okullar ve tesisleri, bölgeyi, eğitim kadrosunu, konaklama alternatiflerini ve konaklama yapılan mekanları yerinde görerek, öğrencileri buna göre yönlendirmektedir.