İspanya'da İspanyolca


5 kıtada 58 ülkede konuşulan, 21 ülkede resmi dil olan, Avrupa'da İspanya'dan Orta Amerika ülkelerine, Güney Amerika ülkelerinden okyanuslara yayılmış onlarca irili ufaklı adaya kadar kadar pek çok ülkede egemen dil olan İspanyolca, hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de Avrupa Birliği genelinde, İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci dil olarak göze çarpıyor.

İspanyolca eğitimi için en çok tercih edilen ülke, bu dilin doğduğu topraklar olan İspanya. Gerek Barcelona, Madrid ve Valencia gibi kozmopolit şehirler gerekse Marbella, Salamanca, Tenerife veya Malaga gibi popüler lokasyonlar ya da birkaç bin nüfuslu küçük ve geleneksel İspanyol şehirleri, tüm dünyadan uluslararası öğrencileri kendine çekiyor. Bu tercihin önemli nedenlerinden biri de, İspanya'da konuşulan İspanyolca ile dünyanın geri kalanında, özellikle Güney Amerika'da konuşulan İspanyolca arasında ciddi telaffuz farkları olması ve İspanyolca'yı en saf ve yalın hali ile öğrenmek isteyen kişilerin İspanya'yı tercih etmeleri hiç şüphesiz.

Ülkemizde de pek çok öğrenci, üniversiteler bünyesinde sunulan değişim programları vasıtası ile İspanya'da üniversite eğitimi almak, iş hayatında daha başarılı olmak, farklı bir dil ve kültürle tanışmak, seyahat etmek ya da sadece İspanyol müziğini, sinemasını ve edebiyatını daha yakından tanımak gibi onlarca farklı nedenle İspanya'da İspanyolca eğitimi olanaklarını araştırıyor.

Uluslararası tanılılırlığı olan köklü üniversitelere sahip, huzurlu ve güvenli bir yaşam ve eğitim ortamı sunan İspanya, eğitim ve yaşam giderlerinin de diğer birçok Avrupa ülkesine oranla çok daha makul olduğu bir ülke aynı zamanda. Avrupa'nın en çok turist alan kimi bölgelerine ev sahipliği yapan İspanya, yılın her anı yoğun bir yabancı nüfusunu barındırıyor ve oldukça kozmopolit bir yapı sergiliyor.

Uluslararası öğrencilerin İspanya'yı seçmelerindeki en önemli nedenlerden biri de hiç şüphesiz ülkenin Avrupa'nın en renkli ülkelerinden biri olması ve ziyaretçilerine eğitmleri sonrası sosyal aktivite açısından eşşsiz alternatifler sunmasıdır.

Türkiye ile zaman farkı 2 saat olan İspanya'nın birçok farklı şehrine Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmakta. Ülkenin para birimi Euro'dur.

İspanyolca Eğitim Programları

İspanya'da bulunan dil okulların sunduğu kurslar, gerek süreleri gerekse başlangıç tarihleri açısından oldukça esnek yapılandırılmıştır. Hemen her pazartesi günü yeni başlayan ve süresi 2 haftadan 1 yıla kadar uzanan bir İspanyolca dil eğitimi programı bulmak mümkündür. Üstelik bu programlara başlangıç için İspanyolca seviyesine dair bir kriter de bulunmamaktadır. Hangi seviyede olursanız olun size uygun bir program bulunacaktır. Okulun ilk gününde yapılacak İspanyolca seviye belirleme sınavı ile seviyeniz belirlenir ve size en uygun sınıfa yerleşiminiz temin edilir.

Bununla beraber hem vize şansınızın yükselmesi hem de uyum sürecinizin kısalarak, neticesinde program başarınızın artması açısından, İspanya'ya gidişinizden önce başlangıç düzeyinde İspanyolca bilmeniz yararınıza olacaktır.

Uluslararası öğrencilere dil eğitimi veren birçok okula ev sahipliği yapan ülkedeki bu okullar, pekçok farklı dil eğitim programı sunmaktadır. Bununla beraber, en yaygın olarak sunulan programlar, genel olarak şunlardır:

Genel İspanyolca programları;

kişilerin günlük yabancı dil kullanım gereksinimlerine cevap vermek amacıyla tasarlanmış olan, bu amaçla kullanılacak okuma, yazma, konuşma ve dinleme yeteneklerini geliştirmeye odaklanmış programlardır. Haftalık ders saatlerine göre, standart (Haftada 20 ders saati) , yarı yoğun ya da yoğun (Haftada 30 ders saati) programlar olarak adlandırılmaktadır. Genel İspanyolca programlarında, dersler genellikle öğlene kadar verilir ve öğleden sonraları, çeşitli sosyal aktiviteler veya bireysel çalışmalar ile geçer. Yoğun programlarda ise öğleden sonra da dersler sunulmaktadır. Öğleden sonra sunulan bu derslerde, belli konulara odaklanmak mümkün olabilmektedir.

Akademik Yıl İspanyolca Programları;

süresi 24 ile 48 hafta arasında değişen, uzun süreli programlardır. Aynı süreli Genel İspanyolca programlarına göre daha ekonomik olan bu programların başlangıç tarihleri ise genel İspanyolca programları kadar esnek değildir. Programın uzun süresi nedeni ile öğrencilerin 3-4 haftalık tatil olanakları bulunmaktadır.

DELE Sınavı hazırlık programları;

öğrencileri DELE - Diplomas de Espanol Como Lengua Extranjera (Yabancı dil olarak İspanyolca diploması) - sınavına hazırlamak amacı ile tasarlanmış programlardır. Dünyada İspanyolca yeterliliğinin ölçümü için rakipsiz konumda olan ve İspanyol Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınav üç aşamalıdır. İspanya'da üniversite eğitimi almak isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur.

İş İspanyolcası programları;

çalışanların iş hayatında, İspanyolca bilgilerini etkin kullanmak için gerek duyabilecekleri yeterlilikler üzerine odaklanan programlar olup, işletme, ekonomi, pazarlama, uluslararası ilişkiler ve uluslararası iletişim gibi sektörlerde çalışan profesyoneller veya bu gibi sektörlerde kariyer hedefleyen kişiler için uygun programlardır. Bu programlar, Genel İspanyolca programları ile beraber de alınıp, kombine de edilebilmektedirler.

Yaz okulu programları;

yaz tatillerinde, 9–17 yaş arası öğrencilere açık olan programlardır. Farklı yaş grupları için düzenlenen yaz okulu programları, 2 haftadan 12 haftaya kadar düzenlenmektedir. Genellikle yaz okulu programları, öğlene kadar ders, öğleden sonra ise çeşitli spor faaliyetleri ve sosyal aktiviteler ile desteklenmektedir. Bu yaz okulu programları, küçük yaş grubundaki öğrencilerin, İspanyolca öğrenmelerinin yanında, hem yaz tatillerini en iyi şekilde geçirmelerine, hem de kişisel gelişimlerini desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Konaklama Alternatifleri

Dil okullarının sunduğu konaklama alternatifleri temel olarak aile yanında veya yurtta konaklama şeklinde olmakla beraber, kimi okullar öğrenci evinde konaklama, apartman dairesi kiralama veya otelde konaklama gibi alternatifleri de öğrencilerine sunmaktadırlar.Fransızca, İngilizce hariç beş kıtanın beşinde de konuşulan tek dildir. Bu nedenle küresel bir dil olarak görülebilir.