İngiltere'de İngilizce


İngilizce, şu an dünyada 1 milyar insanın anadilidir. Ayrıca 1 milyar insan ikinci dil olarak İngilizceyi kullanmaktadır. Ayrıca şu an tüm dünyada İngilizce eğitimi alan kişilerin toplam sayısının, 1 milyar olduğu tahmin edilmektedir. İngilizce, hiç tartışmasız, dünyanın en çok konuşulan dilidir.

Bir yabancı dili öğrenmenin en iyi ve hızlı yolunun, o dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkede, o dili yaşayarak öğrenmek olduğu açıktır. Bu düşünceden hareketle, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda, İrlanda ve hatta Güney Afrika gibi ülkeler, İngilizce eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bununla beraber, gerek İngilizcenin anavatanı olması, gerekse İngilizce eğitiminde bir marka haline gelmesi sebebi ile İngiltere, İngilizce eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok rağbet gösterdiği ülke olmaktadır.

Her sene yaklaşık 500.000 kişinin, İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gittiği tahmin edilmektedir. Bu kişilerin yaklaşık %75’inin İspanyolca, Almanca, İtalyanca gibi dünya dillerine ev sahipliği yapan Bat Avrupa ülkelerinden geliyor olması bile, tek başına İngilizce konuşabilmenin önemini, İngilizce eğitiminde İngiltere’nin konumunu ifade etmeye yeterli bir örnektir.

Uluslararası öğrencilere dil eğitimi veren 5000 kadar okula ev sahipliği yapan İngiltere’de, onlarca farklı dil eğitim programı sunulmaktadır. Öyle ki günümüzde birçok okul, kişilere ve gruplara özel tasarlanmış kurslar bile sunmaktadır.

Bununla beraber, İngiltere'de yaygın olarak sunulan İngilizce programlar, genel olarak şunlardır:

Genel İngilizce programları,

kişilerin günlük yabancı dil kullanım gereksinimlerine cevap vermek amacıyla tasarlanmış olan, bu amaçla kullanılacak okuma, yazma ve konuşma yeteneklerini geliştirmeye odaklanmış programlardır.

Haftalık ders saatlerine göre, standart (Haftada 20 ders saati) , yarı yoğun ya da yoğun (Haftada 30 ders saati) genel İngilizce programları olarak adlandırılmaktadır. Genel İngilizce programlarında, dersler genellikle öğlene kadar verilir ve öğleden sonraları, çeşitli sosyal aktiviteler veya bireysel çalışmalar ile geçer. Yoğun programlarda ise öğleden sonra da dersler sunulmaktadır. Öğleden sonra sunulan bu derslerde, belli konulara odaklanmak mümkün olabilmektedir. Bazı okullar nadiren, derslerin öğleden sonra verildiği genel İngilizce programları sunmaktadır.

Genel İngilizce programlarının süresi 2 haftadan 2 seneye kadar değişebilmektedir. Ayrıca, birçok okul olması ve esnek program tarihleri sunulması nedeni ile hemen her hafta, yeni başlayan bir genel İngilizce programı bulabilmek mümkündür.

Akademik Dönem & Akademik Yıl programları,

diğer programlara göre daha uzun süreli programlardır. Akademik dönem /Akademik sömestr programları, 20-32 hafta sürebilmekle beraber, akademik yıl programları, 48 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu programlar, özellikle üniversite eğitimini İngilizce alacak öğrenciler için ideal programlardır. Dolayısıyla İngiltere’de üniversite eğitimi almayı hedefleyen öğrenciler, çoğu zaman bu tarz programları tercih etmektedirler.

Mesleki İngilizce programları

(Özel amaçlı programlar),

belli iş kollarında çalışan kişilerin, mesleki gereksinimlerine cevap vermek amacıyla tasarlanmış programlardır. Hukuk İngilizcesi, Havacılık İngilizcesi, Tıp İngilizcesi, Askeri İngilizce, Turizm İngilizcesi gibi onlarca farklı alanda sunulan Mesleki İngilizce programları, hem İngilizcenizi geliştirmenize hem de işinizle ilgili terminolojiye ulaşmanızı sağlayacak programlardır.

Bu programlar, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen ve aynı iş kolunda çalışan profesyonellerin, bir araya gelmesini sağlaması açısından da katılımcılar için yararlı programlardır.

Sınav hazırlık programları,

öğrencileri, gerek daha sonraki eğitimleri, gerekse kariyerleri için ihtiyaç duyulan yabancı dil yeterlilik sınavlarına hazırlayan programlardır. Bu sınavlar, IELTS, TOEFL, Cambridge sınavları (KET, PET, FCE, CAE, CPE) gibi genel veya akademik amaçlı sınavlar olabildikleri gibi, mesleki İngilizce yeterliliğini ölçen sınavlar da olabilmektedir.

Teacher Training programları,

halen İngilizce öğretmeni olan veya İngilizce öğretmeni olmaya aday kişilerin, mesleki gelişimlerine odaklanmış programlardır. Bu programların içeriği ve işleyişi, kişilerin İngilizce seviyelerinden ziyade, öğretmenlik mesleği ile ilgili gereksinimler düşünülerek tasarlanmışlardır.

İş İngilizcesi programları,

çalışanların iş hayatında, yabancı dillerini etkin kullanmak için gerek duyabilecekleri, yeterlilikler üzerine odaklanan programlar olup, işletme, ekonomi, pazarlama, uluslararası ilişkiler ve uluslararası iletişim gibi sektörlerde çalışan profesyoneller veya bu gibi sektörlerde kariyer hedefleyen kişiler için uygun programlardır. Bu programlar, genel İngilizce programları ile beraber de alınıp, kombine edilebilmektedirler.

Yaz okulu programları,

yaz tatillerinde, 7-19 yaş arası öğrencilere açık olan programlardır. Farklı yaş grupları için düzenlenen yaz okulu programları, 2 haftadan 12 haftaya kadar düzenlenmektedir. Genellikle yaz okulu programları, öğlene kadar ders, öğleden sonra ise çeşitli spor faaliyetleri ve sosyal aktiviteler ile desteklenmektedir. Bu yaz okulu programları, küçük yaş grubundaki öğrencilerin, İngilizce öğrenmelerinin yanında, hem yaz tatillerini en iyi şekilde geçirmelerine, hem de kişisel gelişimlerini desteklemeye yardımcı olmaktadır.

İngiltere’deki dil okullarının hepsi British Council ve Education UK isimli iki kuruluş tarafından denetlenmektedir. Akredite edilmiş bu okulların listesi, http://www.britishcouncil.org/accreditation-az-list.htm web sitesinden temin edilebilir.

Konaklama Alternatifleri

İngiltere'deki hemen her okul, uluslararası öğrencilere, İngiliz aile yanında veya yurtta konaklama şeklinde iki alternatif sunmaktadır. Öğrencilerin, yanlarında konakladıkları aileler, okullar tarafından denetlenmekte, yanında kalınacak aile hakkında bilgiler, öğrenci İngiltere yolculuğuna çıkmadan hemen önce kendisine sunulmaktadır. Bu sayede öğrenciler için en uygun ailenin bulunması amaçlanmaktadır.

Yurtlar ise okulların yanında, ilgili resmi kurumlar tarafından denetlenmektedir. Güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu yurtlar, öğrencilerin birçok sosyal ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla beraber, hangi konaklama alternatifinin daha doğru bir seçim olduğu sorusunun cevabı, kişiden kişiye değişmektedir. Yurtlar genellikle çok uluslu bir ortam sunduğu için, öğrencilerin pratik yapmalarına olanak tanırken, aile yanında konaklama ise, bir aile ortamında bulunmak ve İngiltere’deki günlük yaşama daha kolay dahil olabilmek açısından yararlı olabilmektedir.

Bu iki alternatifin yanında, otel veya öğrenci hostellerinde konaklama, apartman dairesi veya paylaşımlı katta konaklama gibi farklı alternatifleri de sunan okullar bulunabilmektedir. İş adamlarına yönelik, stüdyo daireler de sunulmaktadır.

Vize ve Çalışma İzni

İngiltere'de dil eğitimi alacak öğrenciler, iki farklı vize türüne başvurabilmektedir. Student Visa olarak adlandırılan Öğrenci Vizesi'ne başvuracak uluslararası öğrencilerin, en az B2 (orta-intermediate) seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Bu vize, 6 aydan uzun bir programa katılabilmek için şarttır. Gerektiği durumlarda uzatılabilecek bir tür vize olan bu vizeye sahip öğrenciler, part-time çalışma iznine sahip olurlar. Part-time çalışma süresi, haftada 10 saat ile sınırlıdır.

Student Visitor Visa olarak adlandırılan Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, B2 seviyesinde olmayan öğrencilerin veya 6 aydan daha kısa süreli bir programa katılmak isteyen öğrencilerin başvuracağı vize türüdür. Zira bu vize türü ile ancak 6 aydan daha kısa süreli programlara katılmak mümkündür. Bu vize türü uzatılamaz ve öğrencilere çalışma izni sağlamaz. İngiltere'de dil eğitimi alacak öğrenciler, haftada en az 15 derslik programlara katılmak zorundadırlar.