Yurtdışında eğitim alabilmek, sayısı binleri bulan eğitim kurumlarının içerisinden öğrencinin geleceği için en doğru tercihin yapılmasından, bürokrasiye, vize işlemlerinden konaklamaya kadar oldukça kapsamlı bir sürecin sorunsuz aşılmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı; bir çok farklı konu ve yasal mevzuata hakimiyeti gerektirdiği gibi, doğru bilgilendirme ve doğru yönlendirmeyi de içermelidir.

Ülkemizde, yurtdışı eğitim konusunda danışmanlık hizmeti veren 250 den fazla firma bulunmasına rağmen bu firmaların ancak bir kısmı, gerekli uzmanlık ve tecrübe seviyesine ulaşmış durumdadır. Son yıllarda eğitim danışmanlığı firmalarının sayısındaki bu artış ve yeterli deneyime sahip olmayan firmaların insanları yanlış yönlendirmeleri öğrenci ve velilerimiz için önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

UED'nin hayata geçirilişi ise işte bu sorunun aşılması amacını taşımaktadır. Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği UED, yurtdışı eğitim danışmanlığı alanında faaliyette bulunan bütün firmalara açık olmakla beraber, belirlediği yüksek üyelik kriterleri ile belirli bir uzmanlık ve kalite seviyesine ulaşmış firmaları kendi bünyesi etrafında toplamaktadır. Sektörde minimum iki senelik tecrübeye sahip olduğunu ispat edemeyen ve yurtdışı eğitim kurumlarından gerekli sayıda referansı temin edemeyen kuruluşların üyelik başvuruları reddedilmektedir.

UED, üyesi olan kuruluşların, her türlü faaliyetinde bir denetleme mekanizması görevini üstlenmekte ve öğrencileri, herhangi bir ücret almadan, üyesi olan güvenilir firmalara yönlendirerek, öğrenci ve velilerinin karşılaşabileceği problemleri minimuma indirmeyi amaçlamaktadır. Her zaman için, öğrencilerimiz, eğer bir UED üyesinin temin ettiği danışmanlık hizmeti sonrasında herhangi bir problem ile karşılaşırlarsa bunu UED'ye iletebilir ve yardım talep edebilirler. Bu durumda UED, tüzüğü çerçevesinde gerekenleri yapacaktır.